• Menu
  • Menu

Čapská palice

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko vznikla roku 1976. 1. září 2014 byla CHKO rozšířena o svoji druhou část jménem Máchův kraj. Nejnavštěvovanější je její jižní část v okolí hradu Kokořín, kde kromě něj najdeme přírodní rezervaci Kokořínský důl. Dalšími vyhlášenými turistickými centry jsou například Mšeno, Želízy nebo hrad Houska. Máchovu kraji samozřejmě vévodí Doksy a Máchovo jezero. Já se však vydal dál na sever k městu Dubá. Z vesničky Pavličky vede turistická značka ke zřícenině hradu Čap.

Cestou ke hradu
Vzhůru k rozhledům

Čapským dolem jdeme asi 2 kilometry po panelové cestě ke Kamenným schodům. To je název rozcestí, odkud prudce stoupáme lesní cestou mezi pískovcovými skalami až ke zbytkům Čapského hradu. Na cestě je místy dřevěné schodiště a výstup je dost náročný. Hlavně vzhledem k počasí, které v tuto dobu u nás panuje. Po zdolání přibližně 100 výškových metrů nás ale čeká zasloužená odměna.

Čapské rozhledy

Čap a Čapská palice

Z hradu se mnoho nedochovalo, jen dva do podloží vysekané objekty. Jedná se o sklep a cisternu na vodu kruhového půdorysu o průměru 3 m. Zakladatelem hradu Čap byl na počátku 14. století Jindřich Berka z Dubé. Rozlohou malý hrad se dělil na dvě části, předhradí, opevněné náspem a příkopem, bylo odděleno od vlastního hradu příkopem vytesaným ve skále. Do pískovcové skály byly vytesány i sklepy a cisterny. Podle zachovaných stop ve skále se předpokládá, že hrad i jeho opevnění bylo postaveno především ze dřeva. Další z rodu – Václav Berka Čap prodal, protože mu malý hrad v opuštěné krajině nevyhovoval. Hrad byl definitivně opuštěn v 15. století. Dominantou místa je mohutný skalní kyj Čapská palice, který vznikl zvětráváním díky rozdílné tvrdosti hornin. Trčí vzhůru ze skalní ostrožny, odkud je i nádherný rozhled na vrchy v okolí Dubé i k Českému Středohoří. Čapská palice je více než tři metry vysoká a tvoří ji železitý pískovec.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz

Čapská palice
Kolem polí k Blíževedlům

Zpáteční trasu volím sestupem po žluté značce, procházející převážně borovým lesem plného borůvčí a dalších lesních plodin. Cestou autem podél silnice mezi Pavličkami a Tuhaní můžeme spatřit rozsáhlá maková pole, v tomto období připomínající bílé kvetoucí moře.

Maková pole

Nejkrásnější nádraží

Každoročně je vyhlašována soutěžní anketa Nejkrásnější nádraží. Když už jsem se ocitl v tomto kraji, malá zajížďka mě nezabije. Za rok 2018 získala titul Nejkrásnější nádraží obec Blíževedly, tak by byla škoda se sem nepodívat.

Blíževedly

 

 

 

Martin Pišín
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *