• Menu
  • Menu

Čapská palice

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko vznikla roku 1976. 1. září 2014 byla CHKO rozšířena o svoji druhou část jménem Máchův kraj. Nejnavštěvovanější je její jižní část v okolí hradu Kokořín, kde kromě něj najdeme přírodní rezervaci Kokořínský důl. Dalšími vyhlášenými turistickými centry jsou například Mšeno, Želízy nebo hrad Houska. Máchovu kraji samozřejmě vévodí Doksy a Máchovo jezero. Já se však vydal dál na sever k městu Dubá. Z vesničky Pavličky vede turistická značka ke zřícenině hradu Čap.

Cestou ke hradu
Vzhůru k rozhledům

Čapským dolem jdeme asi 2 kilometry po panelové cestě ke Kamenným schodům. To je název rozcestí, odkud prudce stoupáme lesní cestou mezi pískovcovými skalami až ke zbytkům Čapského hradu. Na cestě je místy dřevěné schodiště a výstup je dost náročný. Hlavně vzhledem k počasí, které v tuto dobu u nás panuje. Po zdolání přibližně 100 výškových metrů nás ale čeká zasloužená odměna.

Čapské rozhledy

Čap a Čapská palice

Z hradu se mnoho nedochovalo, jen dva do podloží vysekané objekty. Jedná se o sklep a cisternu na vodu kruhového půdorysu o průměru 3 m. Zakladatelem hradu Čap byl na počátku 14. století Jindřich Berka z Dubé. Rozlohou malý hrad se dělil na dvě části, předhradí, opevněné náspem a příkopem, bylo odděleno od vlastního hradu příkopem vytesaným ve skále. Do pískovcové skály byly vytesány i sklepy a cisterny. Podle zachovaných stop ve skále se předpokládá, že hrad i jeho opevnění bylo postaveno především ze dřeva. Další z rodu – Václav Berka Čap prodal, protože mu malý hrad v opuštěné krajině nevyhovoval. Hrad byl definitivně opuštěn v 15. století. Dominantou místa je mohutný skalní kyj Čapská palice, který vznikl zvětráváním díky rozdílné tvrdosti hornin. Trčí vzhůru ze skalní ostrožny, odkud je i nádherný rozhled na vrchy v okolí Dubé i k Českému Středohoří. Čapská palice je více než tři metry vysoká a tvoří ji železitý pískovec.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz

Čapská palice
Kolem polí k Blíževedlům

Zpáteční trasu volím sestupem po žluté značce, procházející převážně borovým lesem plného borůvčí a dalších lesních plodin. Cestou autem podél silnice mezi Pavličkami a Tuhaní můžeme spatřit rozsáhlá maková pole, v tomto období připomínající bílé kvetoucí moře.

Maková pole

Nejkrásnější nádraží

Každoročně je vyhlašována soutěžní anketa Nejkrásnější nádraží. Když už jsem se ocitl v tomto kraji, malá zajížďka mě nezabije. Za rok 2018 získala titul Nejkrásnější nádraží obec Blíževedly, tak by byla škoda se sem nepodívat.

Blíževedly

 

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *