Siam Reap
Siam Reap – vstupní brána do Angkorských paláců , ničivý tajfun Ketsana hlavní město stejnojmenné provincie a zároveň vstupní brána pro návštěvu impozantních chrámů , které z velké části vystupují z divoké džungle , včetně nejznámějšího Angkor Whatu – zapsaného do kulturního dědictví UNESCO.

Tyto památky navštěvuje více než dva miliony turistů ročně a jejich počet strmě stoupá. V centru města objevíte klasický francouzský koloniální styl.Velký vliv na celkovou architekturu i obchod má velké množství čínských přistěhovalců. Město má do 150 000 obyvatel, i když přesné číslo není známo. Siam Reap – město bylo vybudováno za vlády Khmérů. Město z velké části se rozprostírá kolem řeky Siam Reap , která ústí do jezera Tonlé Sap.V doslovném překladu je Siam Reap – „porážka Thajska“ památka a připomenutí dávné vítězné bitvy Khmerů s thajskou armádou. Siam Reap je dnes nejrychleji se rozrůstajícím městem v Kambodži. Ubytování zde naleznete v různých hotýlkách , malých guest housech od ceny za pár dolarů po 5. hvězdičkové luxusní komplexy za několi tisíc dolarů na 1. noc.My jsme na doporučení bydleli v hotelu Phnom Bok ,kde pokoj stál kolem 15 USD .Malý hotýlek , kde byl i malý bazén a zahrada, což v rozpáleném a prašném Siam Reap byla oáza na duši .V ceně byl odvoz z letiště i odvoz na letiště včetně snídaně , ty bohužel stály za bačkoru. V Siam Reap , se nám líbilo centrum starého města včetně některých kavárniček , prodej hedvábných výrobků, nově vybudovaný noční trh s množstvím obchůdků a samozřejmě kamenné paláce za kterými jsme do Kambodži přijeli.Určitě stojí za to navštívit Angkor Wat a další chrámy. Prudce rostoucí počet turistů, někdy narušuje tajemnost a velikost chrámů. Kvůli množství lidí a dost velkému zápachu jsme vynechali pouliční velké trhy .

Nejvíce nás šokoval prodej velkých vaječných plat s nenarozenými kuřátky(prý delikatesa??). Někdy nám život znepříjemňoval všudypřítomný kambodžský prach. Paradox proti nečekaným záplavám , kde se o prachu dalo mluvit jako zmutované formě – označované jako bláto. Přímo v Siam Reap je mezinárodní letiště, takže můžete přiletět letadlem , můžete přijet autobusem z hlavního města Phnom Phenhu nebo z thajského Bangkoku , další možností je , že sem můžete připlout po jezeře Tonlé Sap. Vzdálenost z hlavního kambodžského města Phnom Phenhu je po silnici i jezeře téměř stejná (přes 300 km a cesta trvá kolem 6 hodin).
tajfun Ketsana
V roce 2009 zasáhl Siam Reap tajfun Ketsana , který zasáhl Filipíny, Vietnam a nevyhnul se ani Kambodži. Nejvíce postihl provincii Kampog Thom. Byla to největší bouře v této oblasti za 60 let . A pak už jenom déšť , déšť a všude kolem jenom voda.
Přidat komentář