• Menu
  • Menu

Kamýk

Zřícenina hradu Kamýk

Na jz. svahu Plešivce, nad poklidnou zemědělskou obcí Kamýk, obklopenou ovocnými sady, je možné vidět zříceninu hradu. Na návrší Na Láskách byly před r.1898 nalezeny předměty z mladší doby bronzové a v roce 1898 bronzový depot uložený v koflíku, obsahující 57 předmětů z pozdní doby bronzové. Ves vznikla zřejmě jako podhradí stejnojmenného hradu.

Hrad Kamýk

Hrad Kamýk byl vybudován na výrazném čedičovém suku (382m), který je nápadnou dominantou krajiny nad pravým břehem Labem a jedním z charakteristických útvarů Českého středohoří. První zmínka o něm pochází z r. 1319. kdy jej z pověření krále Jana Lucemburského vystavěl Jindřich z Pokratic a přijal jej jako manství. V roce 1352 přešlo manství na Zdeňka Zajíce z Házmburka, pak se majitelé střídali. Hrad poškodili v r. 1632 Sasové. Od těch dob zůstal ve zříceninách. Nejstarším a hlavním objektem hradu byla velká pětiboká obytná věž, vystavěná na na vrcholu hradní skály, dodnes nejvýraznější dochovaná stavba. Skálu s věží obklopovalo předhradí, obehnané hradbou. Z hradu je daleký výhled, za příznivého počasí až ku Praze.

Kamýk - foto: internet - krusnohorsky.cz
Kamýk – foto: internet – krusnohorsky.cz

Bedřich Smetana

Slavný hudební skladatel Bedřich Smetana trávil na zámku v Kamýku / ne na zřícenině hradu/  v roce 1860 svatební cestu . Při návštěvě byl nadšen krásou zdejší krajiny.

Z Kamýku až k blízkému Plešivci vede naučná stezka, dlouhá asi 3 km, se sedmi zastaveními.

Kamýk
Kamýk

Pozn. část textu z encyklopedie, Ústecký kraj – Petr David, Vladimír Soukup.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *