Hradiště, Plešivecký Viklan a Smaragdové jezírko
Chumelí, je neděle a je zima. Babovýlet se koná a my vyrážíme! Jedeme do Lochovic vlakem a zpátky pojedeme z Jince. Pěšky pak po zelený na Smaragdové jezero, pak na Plešivec a Viklan. Trasa dlouhá asi 12 km. Moc pěkný výlet!
Plešivec
Plešivec, nápadný zdaleka viditelný vrch s četnými skalnatými útvary, budovaný křemencem, se dvěma vrcholy (Malý 643m, Velký 654m). Na Velkém Plešivci nad pravým břehem Litavky je jedno z největších hradišť v Čechách. Rozloha cca 57 ha.

Hradiště se rozkládá po celém temeni Plešivce od Krkavčích skal na jihu až k lokalitě zvané Zahrada na severu. Je dvojdílné, centrum (vnitřní hradiště) leží ve vrcholových partiích Plešivce, zatímco předhradí se rozprostírá na východním svahu. V areálu bylo objeveno devět bronzových depotů (hronmadných úložišť předmětů – nejspíše z kultovních důvodů). Hradiště bylo osídleno v pozdní době bronzové lidem knovízské kultury a představovalo strategicky důležitý opěrný bod nad údolím Litavky. Osídlení zřejmě nebylo trvalé. O dřívejším obydlení (v mladší době bronzové) neexistují přímé důkazy. Je možné, že tehdy měla hora pouze kultovní význam.
Viklan
Na úpatí Plešivce stojí vysoký viklan. Bludný balvan spočívající na východním úbočí pod Krkavčími skalami se ještě na konci 19. století skutečně kýval. Pohyboval se na dvou přirozených čepech. Podle vyprávění místních do viklanu udeřil blesk a odštípl jeden z čepů. Dnes však už pevně sedí na svém podloží. Dříve byl mylně považován za pravěké obětiště. Křemencový balvan prvohorního-ordovického stáří, téměř dva metry vysoký a tři metry dlouhý.

Smaragdové jezírko
Na severním úpatí hory leží romantické Smaragdové jezírko (zatopený lom). Na několika místech (zejména na skalních stěnách západně ood vrcholu) je možnost výhledů do bližšího i vzdálenejšího okolí. Výběžek Plešivce při vstupu do Jakubského údolí se nazývá Čihadlo. Je to skalnatá vyhlídka nad údolím řeky Litavky a vrch Ostrý.

K Plešivci se váže několik pověstí:
Tajemná hora Kletů : Vrch Plešivec byl již odedávna vyhledávaným sídlištěm a obětištěm. Podle všeho zde bývalo okultní středisko Keltů
Na vratech
Na lešivci a Komorsku sídlili kdysi obři. Plešivecký obr unesl Komorskému dceru, a proto mezi nimi došlo k válce. Dcera komorského obra se však vrhla mezi voje a oba obry usmířila. Místu, odkud se obě usmířené strany vrátily do svých domovů se říká „ Na vratech“.
Fabiánova zahrada
Zjevuje se tu vládce brdských lesů, zdejší obdoba Krakonoše, nazývaný Fabián. Ozývá se táhlým houkáním, které se nedoporučuje napodobovat. Má zde i svou zahrádku, v místech zvaných „V zahrádce“.
Čertova kazatelna
Plešivec byl prý proslaveným shromaždištěm brdských čarodějnic, mířících sem ke svým sletům na skalách. Je zde i tzv. čertova kazatelna, sklaná útvar, o němž se říká, že tu kdysi ďábel čarovala proměnil výstavné město ve skály a suť.
Krkavčí skály a zlatý důl
Na Krkavčích skalách sídlila hadí královna, proměňující se občas v pannu. Podle jiné pověsti je v útrobách Plešivce ukryt zlatý důl.
Lhotka
Pravděpodobný vznik obce Lhotka na severním upatí Plešivce je spojen s kolonizací v době Přemysla Otakara II (po roce 1253). Obec je 2km od Lochovic.

Přidat komentář