• Menu
  • Menu

Kanada USA 18 – autem, Abbey de Saint-Benoit-Du-Lac

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kanada (Canada) » Kanada USA 18 – autem, Abbey de Saint-Benoit-Du-Lac

Sherbrooke  – Saint Benedict Abbey

Je 9 hodin ráno, snídaně u tety a strejdy v modrém cibuláku opět voní na stole. Povídáme si a kolem 10. hodiny vyrážíme ke staršímu ze synů Philipovi a jeho rodině. Je to odsud nějakých 20 minut autem. Celá jeho rodina nás už čeká u dveří. Jejich objetí je tak dojemně upřímné, že mi i slza vytryskne z očí. Vím, že to objetí je i pro Honzu, kterého měli tak moc rádi.

Philip a jeho rodina

Philip a jeho rodina

V útulném a krásném domě žije s manželkou Sharon /pracuje jako redaktorka/ a dětmi Shanem a Kelly, Také se seznamujeme s kocourem /který prý nikdy neskáče na stůl/ a který  celou dobu naší návštěvy vrní a ze stolu se nehne, k tomu 2 krysy, které patří Kelly. Je nám dobře takhle pospolu, Philip s námi mluví česky, děti česky rozumí, ale nemluví. Ajka se Sárkou ovládají francouzský jazyk, tak není co řešit. Shanem nám s velkým ostychem zahraje na kytaru.

Shan hraje na kytaru

Je čas oběda a my se loučíme. Na oběd jdeme s Vaťkou a Marcellou do jejich oblíbené restaurace. Vaťka je dnes unaven, má alzhaimera  a tak se na chvíli loučíme a domlouváme se na další návštěvu kolem 16 hodiny.

u Philipa

Benediktíni a Saint Benedict Abbey

Uděláme si výlet kolem Sherbrooke. Míříme do Abbey de Saint-Benoit-Du-Lac. Podzim tady kouzlí všude kolem. Jsme u kláštera, který si jdeme prohlédnout. Je víkend a krásně a lidí hodně.

Opatství se nachází v překrásné oblasti Memphremagogu. V Klášteře žije třicet benediktinských mnichů žijících podle pravdy svatého Benedikta.  Benediktinská komunita je společenství bratří nebo sester, kteří společně hledají Boha, žijí s Ním a pro Něj.

Abbey de saint-benoit-du-lac

Oporou je jim v tom řehole sv. Benedikta, sepsána v 6. století, soubor pravidel (z lat. regula = pravítko, měřítko, pravidlo, uspořádání) řídících klášterní život.

Tento řád života v klášteře stanovuje, jak mají bratři nebo sestry společně žít, jak se mají modlit a pracovat, jakou podobu mají mít kontakty mezi klášterním společenstvím a okolím kláštera.

Abbey de saint-benoit-du-lac

V klášteře můžete vidět jak Benediktíni žijí, součástí opatství jsou ovocné sady, kde je na 3500 jabloní, ze kterých se vyrábějí přírodní produkty. Zakoupit je můžete v obchodě, který se nachází přímo v klášteře. V obchodě najdete širokou škálu produktů, které jsou vyráběný tradičním způsobem (sýry, kompoty a náplně, jablečné výrobky), stejně jako knihy, CD a zbožné předměty.

Každoročně opatství  hostí  několik zvláštních událostí a koncertů .

Abbey de saint-benoit-du-lac

Trochu historie

V roce 1912 Dom Paul Vannier, kupuje  farmu v blízkosti jezera Memphremagog. Krátce před válkou (1914-1918) je do malé obce Saint-Benoît-du-Lacposlánom,  který je izolován od okolního světa,  posláno pět francouzských mnichů. 30. listopadu 1914 se Dom Vannier utopí v jezeře, když cestuje do Magogu motorovým člunem. Tato tragédie přispěje k tomu, že se uvažuje o zavření kláštera. Nakonec je rozhodnuto, že malý klášter se rušit nebude! Dvě křídla jsou postaveny a posvěceny 11. července 1941.

Abbey de saint-benoit-du-lac

Roku 1952 se stává Dom Odule Sylvain prvním opatem Saint-Benoît-du-Lac. Obec pak má 60 věřících mnichů. Plány vypracoval Dom Claude-Marie Côté, mnich a žák Dom Bellota.

Okolo kláštera je ještě park a kaple.

kaple Abbey de saint-benoit-du-lac

Chceme se projít cestou do lesa, ale tady už je soukromý pozemek a tak se vracíme do Sherbrooku. Po cestě zastavujeme u jezera, pak u farmy, kde prodávají také přírodní produkty. Ochutnáváme například  fíkové balzamiko, v Seignes D´Atan ještě kupujeme bagel a 3 bramborové donuty a také lahev domácího mléka, mňam.

na cestě do Sherbrooku

 

Teď už pospícháme na adresu, kde bydlí Martin. Marcellka nám napsala špatně adresu a tak se asi deset minut dobýváme do úplně cizího domu. Jsou zde otevřená okna a náramně to tady voní. Nikdo, ale /naštěstí/ neotvírá!

Nakonec krásný dům Martina najdeme. Přivítání je opět velmi srdečné a my se tu cítíme hned jako doma. Martin má dvě děti, roztomilé kluky Williama a Antonyho. Velkou radost jim udělaly loutky Spejbla a Hurvínka, které jsme nepoškozené dovezly až sem.

Spejbl a Hurbínek

Sympatická manželka Martina, je vysokoškoská profesorka a má romantické jméno Manon. Marcellka s Vaťkou jsou tu už také. Povídáme, ujídáme krásně připravená jídla a nakonec si s chutí dáváme domácí hamburgery, salát a skvělé červené víno a velmi křehký jablečný dezert. Nerady, ale musíme se rozloučit, čas pokročil a nejenom nemocný strejda je velmi unavený.

Je to náš poslední večer v Kanadě, odjíždíme na hotel a slibujeme tetě, že ráno před odjezdem do Montrealu jim přijdeme dát Sbohem.

na cestě do Sherbrooku
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *