• Menu
  • Menu

Kanada USA 19 – Sherbrooke, Lac des Nations

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » USA » Kanada USA 19 – Sherbrooke, Lac des Nations

Jezero národů v Sherbrooke

Poslední den před námi. Dobalujeme a cestou z hotelu nás čeká asi to nejsmutnější loučení. Kupujeme ještě Marcellce krásnou  kytičku. Teta s Vaťkou už nás čekají. Nemáme sílu jít na kávu. Marcellka má pro Sárku připravenou malou knihu ve francoužštině, od Philipa tu máme nahraně kytarové album, od malého Shona, dárky pro příbuzné a dopis od našeho milovaného Honzy, který Marcellce kdysi dávno poslal. Vaťka nás objímá a nechce pustit, tečou nám slzy všem. Musíme rychle pryč, je to tak těžké… . Všichni tušíme, že je to asi naše poslední setkání. Děkujeme, že jste!

Sbohem teto a strejdo

Mávají nám a usmívají se, v autě je hrobové ticho. Počasí je nevlídné, ale my vystupujeme u jezera tady v Sherbrooku, musíme na vzduch. Procházka kolem krásného jezera je báječná. A i když je velmi chladno, hřeje nás pocit, že jsme cestu do Kanady a USA uskutečnily!

Bulíme – Lac des Nations Sherbrooke

Jezero Lac des Nations

Jdeme kolem celého krásného jezera, stezka La Promenade du Lac des Nations, která okolo vede, je dlouhá asi 3,5 km. Přírodní části jsou proloženy prvky zahradní architektury, lavičkami, relaxačními zónami, občerstvením i restaurací. Všude  zeleň a rozmanité výsadby.

Lac des Nations Sherbrooke


Jezero národů je umělé jezero vytvořené na řece Magog v centru města Sherbrooke. Jezero vzniklo v době, kdy byla postavena elektrárna, která měla za úkol napájet závod Patton Co.

Lac des Nations Sherbrooke

Jméno jezero dostalo díky soutěži ve vodním lyžování, která se konala v létě 1967, v té době získala prvenství a zlatou medaili Jean Perrault, který byl starostou Sherbrooku od roku 1955 do roku 1970. Pavilon/pavilon Armand-Nadeau/, který byl u příležitosti závodů postaven, je využíván dodnes. Na jezeře se každoročně, více jak 35 let, pořádá festival Fête Du Lac Des Nations, který přivítá 150¨tisíc – 200 tisíc návštěvníků. Hlavní náplní festivalu je hudba a vystoupení různých kapel, dále pak přehlídka ohňostrojů a další zajímavé programy pro všechny účastníky.

Lac des Nations Sherbrooke

Sherbrooke

Kanadské a převážně frankofonní město Sherbrooke leží v jižní části provincie Québec, obklopen krásnou přírodou, jezery i lyžařským střediskem Mont Bellevue. V Sherbrooke je známá univerzita  Université de Sherbrooke. Svou polohou je Sherbrook  vzdálen nedaleko Montrealu, Qubecu a na hranici s USA je to nějakých 50 km, blízko je i Boston /342 km/ a  New York /543 km/.

Na letiště do Montrealu

Jdeme ještě do lékárny, jsme všechny nastydlé a asi nemocné. Na cestu ještě kupujeme skvělé bramborové donuty a bagety. Teď už venku leje a tak náš odjezd ze Sherbrooke není tak bolestivý. Vlastně se těšíme domů na horký bylinkový čaj a jak si vlezeme pod peřinu.

donuty na cestu

Auto musíme vrátit do 18 hodiny a tak vyrážíme do Montrealu. Náš plán, že se po cestě  někde zastavíme,  se nekoná. Nechce se nám ani vylézt z auta. V Montrealu dočepujeme benzín do nádrže. Pak už míříme na letiště. Máme tak těžká zavazadla, že nám to asi neprojde. Na přepážce je usměvavá Kanaďanka a tak nám dovolí věci přehazovat z kufrů, abychom aspoň přibližně docílily povolenou váhu. Má za manžela Čecha a tak možná i proto! Je asi komické nás pozorovat, jak na zemi se hromadí prádlo, jídlo, karimatky, spacáky.

Montreal

Povedlo se nám to až napotřetí. Jsme odbavené a tak ještě nakupujeme poslední suvenýry domů. Jsme v gatu a nechápeme, že je tu tak málo lidí. Čeká na nás krásný Boeing 330, v letadle je maximálně 60 lidí. Domlouváme se s příjemnou posádkou, že až vzlítneme, můžeme si zabrat na ležení volné čtyřsedačky! Má to i další výhody, místo jedné sklenky vína dostáváme ještě dva přídavky. Všichni spolucestující mají dobrou náladu a od jednoho z Čechů se dozvídáme, že by dnes o půlnoci měla být vidět z letadla polární záře. K červenému vínu si dáváme silný léčivý horký nápoj a tak i kdyby nějaká záře byla vidět, my určitě by jsme ji neviděly. Úplně vyřízené jsme usnuly, Ajka se vzbudila až v Praze. Navíc i náš přílet byl o hodně rychlejší než byl předpoklad, místo 9 hodin, jsme byly v Praze za 6,5 hodiny!

Sbohem Kanado a Ameriko !

Po příletu si  volám s tetou, která mi oznamuje, že v Kanadě právě napadl sníh a velmi se ochladilo. Tady v Praze je ještě krásný podzim, je teplo. Páni,  těch 15 dní tak uteklo, tolik lásky, tolik krásy a tolik zážitků! Ó, jak jste  k nám byly laskavé,  Kanado a Ameriko, děkujeme!

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *