• Menu
  • Menu

Kaple Navštívení Panny Marie v Černé Vodě

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Kaple Navštívení Panny Marie v Černé Vodě

Mešní kaple Navštívení Panny Marie   v Černé Vodě byla postavena nákladem jistého dobrodince v r. 1850 s věží a se zvonem o váze 125 liber. Je pěkná a prostorná. Stojí u cesty na pozemku Klimenta Neugebauera čp. 27. Je postavena z kamene, přívětivě se rozkládá nad údolím a poskytuje oku milý pohled. Tato kaple byla roku 1851 vysvěcena s povolením vysokého ordinariátu tehdejším beneficiantem P.Karlem Kinelem 13. neděli po sv. duchu ve 3 hodiny odpoledne.

Kaple Navštívení Panny Marie Černá Voda

V roce 1870 byla kaple nákladem obce pěkně upravena. Oltář pak dala opravit a vyšlafírovat vdova Mariana Christenová nákladem 100 zl.

Výnosem C.k. ministerstva kultu a vyučování č.j.631 – 1916 oznámeno odebrání jednoho ze dvou zvonů věže zdejší kaple pro válečné účely. Zvon byl rekvírován 23.11.1916 a  vážil69 kg. Obsahoval také stříbro. Bylo za nej zaplaceno 276.-K tj. 4.-K za1 kg.

Dne 6.10 1917 byl zde odebrán druhý zvon o váze12,5 kg. V roce 1928 byl v kapli vyměněn oltářní kámen, protože byl již značně poškozen. Nový obsahoval svaté ostatky Sv Aurelia a Sv. Ignáce. O tom vydala potvrzení Biskupská konzistoř. ( V Hradci Králové dne 24.3. 1928 pod č.j. 3534. Je zde uloženo ve fasciklu s označením „1928 “.) Z  pamětní knihy  Farního úřadu Kunštát 1839-1983 (český překlad)

V neděli 16.9.2012 byl při mši svaté v kapličce na Černé Vodě slavnostně umístěn obraz světice, po níž nese jméno kaplička na Černé Vodě. Autorkou obrazu je akademická malířka Marie Potužníková – Uhlířová, která je poslední žijící studentkou známého umělce, výtvarníka Emila Filly. Nový obraz  kapli dodal její osobitou tvář a věřícím sílu, obraz nechaly zhotovit společně Sdružení Neratov a Římskokatolická farnost Neratov.

Černá Voda

Černá Voda je poslední částí obce Orlické Záhoří, 3 km z centra obce směr Bartošovice , Žamberk . Orlické záhoří – obec vznikla v roce 1951 sloučením obcí Trčkova, Bedřichovky, Zelenky, Jadrný, Černá  Voda a Kunštát. Obec se rozkládá v Orlickozáhorské brázdě , při státní hranici s Polskou republikou  na pravém břehu Divoké Orlice.

Černá Voda

Černá Voda může býti výchozím bodem pro pěkné  výlety do okolí.  Například : Šerlich , rezervace Bukačka,  Špičák, Kunvald , Zemská brána, Sedloňov, Přehrada Pastviny

Černá Voda – pro milovníky lyžování je zde 800 m dlouhá  sjezdovka a  Poma vlek, U-rampa se skokanskými můstky. Pro náročnější lyžaře je odsud 25 km vzdálený ski areál v Říčkách,17 km vzdálený ski areál Deštné anebo 13 km vzdálený ski areál Zieleniec.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *