• Menu
  • Menu

Kefalonie 1- nejkrásnější pláže

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Kefalonie » Kefalonie 1- nejkrásnější pláže

Cefalonia

Do sbírky jónských ostrovů /po Lefkádě, Zakyntosu, Korfu/ nám chybí navštívit další ostrov,  Kefalonia. Jónské ostrovy (řecky Ιόνια νησιά, italsky Isole Ionie) je uskupení  řeckých  ostrovů. Severní část náleží ke stejnojmennému řeckému kraji, jižní část náleží k řeckému kraji Attika.  Skládá se ze sedmi velkých ostrovů / Korfu, Zakynthos a Lefkada,  Ithaka, Paxi, Kefalonie a Kythira/. Do souostroví patří i mnoho malých ostrůvků, které jsou  často neobydlené.

Je 3. září a tak vyrážíme na slibované teplé a křišťálové moře, překrásné pláže, olivové háje, jeskyně, za nedotčenou přírodou i za návštěvou starých  klášterů, benátských hradů i archeologickými památkami a dalším. V Kefalonii  se pěstují především olivy, vinná réva a fíky.

Kounopetra pláž

Moc se také těšíme na vyhlášenou řeckou kuchyni – masové kuličky keftedes i jehněčí kotlety, sardinky pečené v peci či masový koláč, na závěr sladká rýže. Retsina je pak  víno s nezvyklou chutí, kterou mu propůjčuje borovicová pryskyřice, jež se do něj přidává.

Ostrov Kefalonie  patří díky své rozloze (cca 780 km²) k největším z Jónských ostrovů a zároveň je šestým největším řeckým  ostrovem.

Na  západním pobřeží ostrova jsou  příkré útesy a  oblázkové pláže. Jih ostrova je stále kvetoucí zahradou, na plážích je zlatavý písek.  Unikátním přírodním jevem je voda ztrácející se u mořských mlýnů Katavothres, která se  poté objevuje na opačné straně ostrova u jezera Melissani.  Zajímavým úkazem je pak pohyblivá skála, u osady Kounopetra.

Kefalonii  je možné rozdělit na  hlavní část (většina ostrova) a dva poloostrovy, které z něj vybíhají. Severozápad ostrova nazýváme Paliki mířící  na jih,  kde vytváří záliv o délce zhruba 15 kilometrů. Druhý poloostrov vybíhá z hlavní části na severovýchodě,  kopírující  nedalekou Ithaku.  Od sebe jsou vzdálené pouhých 5 kilometrů širokou Ithackou úžinou.

K ostrovu se váže smutná válečná historie a jeden z největších válečných zločinů Wehrmachtu, kdy v září 1943 došlo k násilnému odzbrojení italské divize Acqui a k následnému masakru jejích vojáků na ostrově Kefalonia, ti po kapitulaci Itálie odmítli odevzdat své zbraně Němcům. Počty mrtvých se vyšplhaly nad 5 tisíc.

Další tragédií bylo obrovské zemětřesení v srpnu 1953, kdy byly poničeny všechny budovy na ostrově!

Let z Prahy na Kefalonii trvá 2 hodiny.

Cephalonia Airport

Vystupujeme na letišti Cephalonia Airport, které leží v obci Minia, nedaleko hlavního města Argostloli. Letiště bylo postaveno v roce 1971, od té doby bylo několikrát modernizováno. V roce 2019 zde byl postaven zcela nový terminál, který se řídí nejnovějšími předpisy EU.

Po vyzvednutí zavazadel nastupujme do minibusu /přiletěly jsme z cestovní kanceláří Blue Style  a spolu s ostatními jsme postupně  rozvezeni do svých příbytků. V hlavním městě se nalodíme na trajekt, který nás převeze do městečka Lixouri, Odtud je to do naší dovolenkové destinace asi 30 minut jízdy.

trajekt z Argostloli do Lixouri

Kounopetra

Obec Kounopetra se pak na dalších 11 dní stává naším přístavem. Bydlíme v Aparthotel Vitoratos Katerina´s Studios. Stihneme ještě rychlé vykoupání na nedaleké pláži, vypijeme točené pivo v restauraci nad pláží  a pospícháme na 19.30 na schůzku s delegátkou.

schůzka – haha

Je 19.45, delegátka Stáňa nikde, po telefonické urgenci, se dozvídáme, že se schůzka nekoná, prý někdo volal, že nemá jezdit. Zvláštní, do Kounopetry jsme jely jen my dvě. Trochu naštvané, že jsme neviděly západ slunce /naštěstí jich ještě uvidíme několik/ jdeme na kutě, ráno nám mají přivést auto z půjčovny  (ještě, že jsme si ho zařídily samy z ČR). Sárka trochu marodí se zánětem dutin, ale na ostrov se už  moc těšíme!

Aparthotel Vitoratos Katerina´s Studios.
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *