Ocitáme se na samotě v obci Nicov, kde stojí nádherný kostel, který navrhl známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Nikde nikdo! Otevíráme opatrně branku, která povoluje a jsme před kostelem. Máme štěstí, že zapadající slunce dává místu i kostelu nenapodobitelnou atmosféru.
- Poutní místo Nicov
Bloudíme, bloudíme cestou do Žinkov. Ocitáme se na samotě v obci Nicov, kde stojí nádherný kostel, který navrhl známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Nikde nikdo! Otevíráme opatrně branku, která povoluje a jsme před kostelem. Máme štěstí, že zapadající slunce dává místu i kostelu nenapodobitelnou atmosféru. Pokračujeme až k malé kapli a hřbitovu za kostelem. Je tu ticho. Po prohlídce kostela máme chuť ještě dojít k zázračné studánce s léčivým pramenem. Odpověď jedné z místních jaká je voda ve studánce, „ to bych v životě nepila“, to je …, nás od tohoto nápadu tam zajít, odrazuje. Pokračujeme pak dále do obce Žinkovy.

Podle pověsti tu jedna slepá dívka po omytí obličeje prozřela. K prameni přicházeli pak poutníci, pro které tu byl postaven kostelík. Ten však spolu se vsí zničili husité, později byl obnoven a umístěna do něj milostná soška Madony s Ježíškem, zv. P. Maria Nicovská. Přicházelo sem stále více poutníků. Rod Martiniců, majitelů plánického panství a tím i vesnice Nicov, se rozhodl věnovat tomuto místu velkolepý chrám. Byl vysvěcen v roce 1730.

Kostel Narození Panny Marie
Objekt dlouhá léta chátral, po náročných opravách je dnes chloubou východní části Klatovska. Kostel s dvouvěžovým průčelím byl postaven v letech 1719 -1726 podle plánů Kiliana Ignáce Dientzenhofera. Má půdorys řeckého kříže, je obrácen směrem na jih / na Řím/a od roku 1958 je národní kulturní památkou.
Kostel stojí na místě dřevěné kaple, na podmáčených pozemcích a proto byl postaven na dubových pilotech. Významnou roli při jeho stavbě hrála přítomnost léčivého pramene. Studánka se nachází v polích poblíž silnice směrem do Plánice.

Přidat komentář