• Menu
  • Menu

Kostel Narození Panny Marie – Nicov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Kostel Narození Panny Marie – Nicov

Ocitáme se na samotě v obci Nicov, kde stojí nádherný kostel, který navrhl známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Nikde nikdo! Otevíráme opatrně branku, která povoluje a jsme před kostelem. Máme štěstí, že zapadající slunce dává místu i kostelu nenapodobitelnou atmosféru.

  • Poutní místo Nicov

Bloudíme, bloudíme cestou do Žinkov. Ocitáme se na samotě v obci Nicov, kde stojí nádherný kostel, který navrhl známý architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Nikde nikdo! Otevíráme opatrně branku, která povoluje a jsme před kostelem. Máme štěstí, že zapadající slunce dává místu i kostelu nenapodobitelnou atmosféru. Pokračujeme až k malé kapli a hřbitovu za kostelem. Je tu ticho. Po prohlídce kostela máme chuť ještě dojít k zázračné studánce s léčivým pramenem. Odpověď jedné z místních jaká je voda ve studánce, „ to bych v životě nepila“, to je …, nás od tohoto nápadu tam zajít,  odrazuje. Pokračujeme pak dále do obce Žinkovy.

Kostel Narození Panny Marie, Nicov u Plánice

Podle pověsti tu jedna slepá dívka po omytí obličeje prozřela. K prameni přicházeli pak poutníci, pro které tu byl postaven kostelík. Ten však spolu se vsí zničili husité, později byl obnoven a umístěna do něj milostná soška Madony s Ježíškem, zv. P. Maria Nicovská. Přicházelo sem stále více poutníků. Rod Martiniců, majitelů plánického panství a tím i vesnice Nicov, se rozhodl věnovat tomuto místu velkolepý chrám. Byl vysvěcen v roce 1730.

Kostel Narození Panny Marie, Nicov u Plánice

Kostel Narození Panny Marie

Objekt dlouhá léta chátral, po náročných opravách je dnes chloubou východní části Klatovska.  Kostel s dvouvěžovým průčelím byl postaven v letech 1719 -1726 podle plánů Kiliana Ignáce Dientzenhofera. Má půdorys řeckého kříže, je obrácen směrem na jih / na Řím/a od roku 1958 je národní  kulturní památkou.
Kostel stojí na místě dřevěné kaple, na podmáčených pozemcích a proto byl postaven na dubových pilotech. Významnou roli při jeho stavbě hrála přítomnost léčivého pramene. Studánka se nachází v polích poblíž silnice směrem do Plánice.

Kostel Narození Panny Marie, hřbitov
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *