• Menu
  • Menu

Kostel sv. Jana Křtitele, Paštiky

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Kostel sv. Jana Křtitele, Paštiky

Dienzenhoferův kostel v obci Paštiky

Nebe se zatáhlo černým závojem a cesta do blízkého lomu  je ohrožena. Nucená přestávka nám dává možnost pozorovat nádherný kostel a dominantu obce Paštiky.  Archiektonicky cenný kostel sv. Jana Křtitele stojí na návrší na vyvýšené terase s dvojím schodištěm.  Kostel vystavěný na místě starší gotické svatyně z 15. století v letech 1747-50 podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Jednolodní podélná stavba s pravoúhlým (uvnitř polokruhovým) presbyářem s konkávně vybranými nárožími, se sakristií na jižní straně a s hranolovou věží v západním průčelí. Vnější strany jsou bohatě členěny římsami i pilastry, okna jsou kasulová, loď má valenou klenbu s výsečemi. Sochy na atice v hlavním průčelí i řezbářská díla v interiéru zhotovil Ferdinand Ublacker, autorem fresek na klenbě presbyáře a lodi je Jan Václav Spitzer. Zařízení je rokokové. Na věži je zavěšen pozdně gotický zvon z r. 1492.

kostel sv. Jana Křtitele, Paštiky
kostel sv. Jana Křtitele, Paštiky

Pětiboká kaple

V rohu stojí pětiboká kaple z let 1750-52, rovněž projektovaná K. I. Dienzenhoferem a dokončená až po jeho smrti, se sochařskou výzdobou F. Ulbrackera v roce 1846 upravená na rodinnou hrobku blatenských Hildprandtů. Hřbitovní bránu zdobí kamenná lebka s hnáty, přezdívaná „paštická smrt“.

Je po dešti a tak hurá do žulového lomu Paštiky!

Text: Velká turistická encyklopedie, Jihočeský kraj, Petr David, Vladimír Soukup

kostel sv. Jana Křtitele, Paštiky
kostel sv. Jana Křtitele, Paštiky
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *