• Menu
  • Menu

Krampus čerti na lanovce

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Krampus čerti na lanovce

Rakouští Krampusové

Z vánočních trhů se busem přesouváme k proslulé hoře, opředené pověstmi, k hoře Untersberg. Počasí je překrásné a viditelnost skvělá. Tady by měla jet moderní kabinová lanovka, kde se prý každému zatají dech, když uvidí ohromující výhled na celé panorama kolem Salcburku.

Lanovka na Untersberg

Od roku 1961 přepravuje kabinová lanovka v třicetiminutových intervalech pěší turisty a milovníky přírody na vrchol hory a zase nazpět. Ročně tak přepraví na 100 000 cestujících.  Untersberg je nejoblíbenějším a také nejbližším výletním cílem pro obyvatele a hosty Salcburku. Výškový rozdíl mezi dolní stanicí v obci Grödig/St. Leonhard (456 m) jižně od Salcburku a horní stanicí Geiereck (1776 m) je rovných 1320 m!

Čerti Krampus na lanovce

Bus jede až k lanovce, natěšené se vydáváme do hlavní haly. Je tady opravdu rušno, někteří lidé jsou oblečení v huňatých chlupatých oděvech. Při vstupu na lanovku nás zastaví ostraha a ptá se kam jdeme. No,  přeci nahoru, ukazujeme na lanovku! Ne, ne lanovka je zavřená pro veřejnost, nahoru mohou jen čerti.

čerti u lanovky Untersberg.

Chceme být vtipné a říkáme, jestli máme být černé, že se klidně natřeme čímkoliv, jen kdy nás pustí nahoru. Hm, Rakušák asi moc vtipnej není a ukazuje nám ať se odporoučíme. A že v 15 hodin ať jdeme na trh tady kousek, že tam budou čerti!

Krampusáci

Ach jó, jdeme tedy na oběd a hodinu počkáme. No a pak to začne, je tu totiž sraz Krampusáků. Je úžasné vidět , jak se muži i některé děti strojí do masek . „Krampus” . to je  postava s velkými špičatými rohy – často popisovaná jako „napůl kozel, napůl ďábel” – má za úkol v průběhu vánočního období trestat zlobivé děti. Je protikladem přátelského svatého Mikuláše, který naopak hodným dětem nosí dárky. Tradice s názvem Krampuslauf se koná v mnoha městech, zejména v alpských oblastech Tyrolska a Salzburska, ale také v severní Itálii.

Krampuslauf v Rakousku

Průvod čertů je nastoupen a pomalu se vydává směrem ke kostelu. Od lanovky jdeme přes velkou křižovatku, kolem jsou davy diváků. Pod kostelem je adventní trh, kde je možné nakoupit svařené víno, klobásky atd..Čerti se s davem dávají do pohybu, dopravu musí řídit policie a dobrovolníci. Čerti  řinčí řetězy a kravskými zvonci a jde z nich opravdu strach. Jsme jim hodně nablízku a tak několikrát dostaneme / tak jako spousty dalších/březovými proutky.

Vyděsí mě jeden pekelník – Krampůusák, když mě vezme za ramena a hlavu. Nevidím ho je za mnou a místo nálože mě těma prackama několikrát pohladí, asi jsem byla hodná.

Krampuslauf v Rakousku

Každý pekelník má na sobě ručně zhotovenou masku, některý s obrovskými rohy, které jsou dřevěné  nebo  z kůže, či umělé. Originální masky jsou často děděny po generace z otce na syna. Několik pekelníků je zavřených na menším voze, který když se rozjede,  je zahalen v kouři a jdou z něho plameny . Je vidět, že masky jsou nejenom kvalitně zpracované, ale taky dost těžké, některé mohou vážit až 30 kg.

Krampuslauf v Rakousku

Čertovské běsnění trvá asi hodinu, a je to teda zážitek!

Akce jsou předem plánované v různým městech v období listopad a prosinec.

Untersberg. Rakousko vánoční trhy

Setmělo se a my sedáme do autobusu, má  sice jiné číslo, ale doufáme, že jede do centra. Když jsme na zastávce u zámku Hellbrunn, je tady velice živo. Vystupujeme a jdeme na vánoční trh, když už tady jsme.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *