Nestává se to často, ale stát se to může. Sníh v Jerusalemu, povodně v Jutské poušti, vyhlášení výjimečného stavu a totální blázinec, který na týden ochromil Izrael. A právě takový týden jsme si k návštěvě vybrali i my. Jenže co dělat ve chvíli, kdy předpověď na další den hlásí 17 mm srážek spadlých během tří hodin? Říká se, že: „Kdo uteče, vyhraje,“ a tak jsme tedy utíkali. Konkrétně ujížděli mezi kapkami deště a kroupami směrem na jih do přírodní rezervace kráteru Ramon.
Kráter se nachází přibližně 200 kilometrů jižně od Tel Aviv u vesnice Mizpe Ramon v Negevské poušti a zahrnuje v sobě dvě přírodní rezervace- Har Hanegev a Matsuk Ha Tsinim. Tento největší kráter v Negevské poušti měří na délku celých 40 km(!) a na šířku je dlouhý 9 km. Nejvyšší horou je zde Mt. Ramon, který je se svými 1037 m n.m. současně i nejvyšším bodem celé Negevské poušti.
Kráter Ramon je místo, které na své cestě Izraelem prostě musíte vidět! Od návštěvnického centra, které se nachází na severním okraji pískovcového hřebenu, který člení kráter na dvě zcela rozdílné oblasti, se rovnou vydejte na vyhlídku. Za dobrého počasí (které je zde téměř neustále) se vám naskytne výhled přes celý kráter. Budete oslněni všemožnými tvary a barvami od zlatavé po červenou, vínovou a černou místních hornin a okolo vás se budou jen tak ledabyle procházet místní kozorozi.
Na cestě zpátky na parkoviště se zastavte v návštěvnickém centru (otevřeno 8:00 – 16:00 v pátek a ve svátcích 8:00 – 15:00). Mluví zde výborně anglicky a doporučí vám kam se vydat podle vašich časových možností. Nezapomeňte si koupit mapu (2 šekely), na které zjistíte i něco málo o vzniku a současných strukturách v kráteru.
Podle teorie Dr. Yoav Avni byl kráter nejdříve zaplaven mořem, poté byly jeho vrstvy díky tektonickým tlakům vyzdvihnuty a nakonec zapracovala mohutná eroze, která odnesla lehčí materiály a tak (zjednodušeně) údajně vznikla současná podoba kráteru. Díky tomu zde můžeme obdivovat například Amonitovou zeď, na které jsou zkameněliny obrovských (i 30ti centimetrových) amonitů. Zážitkem může být i samotná jízda po místních prašných cestách, které vedou z hlavní silnice spojující sever země s nejjižnějším bodem, městem Elat.
My jsme měli na návštěvu pouze 3 hodiny. I tak jsme ale stihli navštívit některé z místních zajímavostí. Například The Carpentry – jedná se o pískovcový kopec, který během svého utváření velmi rychle vychladl, a díky tomu zde vznikly tvary netradiční čedičové odlupčivosti. Kromě geologických anomálií zde můžete pozorovat i unikátní faunu a floru, nebo se jen pokochat západem či východem slunce, které dodávají místním pískovcům na barevné intenzitě.
Pokud máte na návštěvu více času – i několik dní, můžete se vydat na několikadenní túry, které kráterem vedou a přespat třeba v místním kempu. A pokud nejste zrovna nadšení chodci, vypůjčte si auto s pohonem 4×4 a pak se můžete vydat po místních cestách celkem pohodlně kamkoli.
Přidat komentář