• Menu
  • Menu

Tel Aviv – Jaffa, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Izrael » Tel Aviv – Jaffa, UNESCO

Tel Aviv – Jaffa je hlavní město Izraele, které se nachází na západním pobřeží Středozemního moře. Podle většiny obyvatel této země je Tel Aviv takový „svět sám pro sebe“. Druhé největší město v Izraeli je opravdu jiné. Mrakodrapy a nové správní budovy, které zde byly vystavěny v posledních letech, až příliš kontrastují s okolní tradiční a často polorozpadlou zástavbou. Kontrasty ve městě ještě zvyšuje rozdíl mezi luxusními butiky a drahými noční podniky na jedné straně a na druhé straně tradiční arabské trhy, bezdomovci v ulicích a grafity zkrášlené rozpadající se kdysi bílé stěny obytných budov. Podle průzkumu společnosti Mercer z roku 2008 je Tel Aviv nejdražší město Blízkého východu a 14. nejdražší město vůbec (což mohu ze své zkušenosti bohužel potvrdit).

kontrast u pobřeží
kontrast u pobřeží

Tel Aviv je ale jiný hlavně díky svému kosmopolitnímu duchu, který je nejvíce znát v centru a severní části tohoto oblíbeného dovolenkového letoviska. Na jedné straně se tu budete cítit jako na jihu Evropy, na straně druhé jsou zde čtvrtě, kam v noci nechodí ani místní policie.

Pokud nejedete do Izraele za odpočinkem na pláži, pak bych vám radila v Tel Aviv nemarnit svůj drahocenný čas. Snad nebudu příliš kritická, když řeknu, že v Tel Aviv není nic na tolik zajímavého, aby vás to ve městě udrželo déle než pár hodin. Kromě pár zajímavých staveb a kulturního vyžití nemůže město nabídnout nic z kategorie „To nejlepší z Izraele“, kterážto kategorie je v tomto státě tak obsažná, že vám na návštěvu všech zajímavých míst (nebo alespoň většiny) stěží bude stačit i dvoutýdenní návštěva!

Pokud vám i tak vybude trocha toho času na návštěvu, určitě se podívejte na místní trhy! Každodenní mumraj okolo stánků, handrkující se prodavači se zákazníky a samozřejmě smlouvání a obecné rozčilování nad prodejem je spíše arabskou tradicí, která na tomto místě přežila dlouhá staletí. Co se týká smlouvání- nebojte se- je to jen hra a občas opravdu vtipná.

markety v Jaffě
markety v Jaffě

Postup při smlouvání: Přijdete ke stánku, něco si prohlížíte. Prodejce se o vás začne zajímat. Odkud jste? Pak se zeptáte za kolik je to a to. Prodejce odpoví nehoráznou sumu (většinou i 2x vyšší), pak je nejlepší protočit panenky a rychle daný předmět vrátit zpátky na místo, odkud jste si ho vzali. Následuje otázka, kolik byste dali vy. No- jste chudí studenti, zítra odjíždíte, nezbylo vám moc peněz a ještě k tomu šperky vyrábíte, takže znáte jejich hodnotu – takže střelíte opravdu směšně nízkou částku. Teď se panenky protočí prodejci a smlouvání začne. Nikdy nesmíte hned na poprvé říct cenu, za kterou byste dané zboží chtěli koupit! Vždy napoprvé musíte říct cenu o hodně nižší, abyste měli prostor na smlouvání a postupné zvyšování ceny. Nejdřív můžete zvyšovat rychleji, ale na konci už musíte jít po „korunách“. Někdy je dobré udělat, že už odcházíte. V takové situaci může být prodejce zoufalý a svolí na všechno, někdy vás ale nechá odejít. Je to celkem zábava. Zvlášť, pokud si uvědomíte, že hned ob stánek je další prodejce se stejným zbožím, takže si můžete vybírat. O level větší zábava nastává, když vlastně dané zboží nechcete- to se smlouvá nejlépe.

pohled na Jaffu
pohled na Jaffu

Kromě trhů je v Tel Aviv ještě další místo, které byste neměli minout- jmenuje se „Bílé město“. Tato část byla v roce 2003 dokonce zapsána na seznam světového kulturního dědictví UNESCO (což bylo podle mého názoru čistě politickým rozhodnutím). Bílé město je známo díky svým budovám ve stylu Bauhaus, ale popravdě, že by se jednalo o nějakou „hitparádu“ to se říct nedá.

Daleko zajímavější je jižní část Tel Aviv, známá jako Jaffa. Jedná se o starobylý přístav s arabskou kulturou. Tu zde vycítíte hlavně na bazarech a zašlých špinavých částech města. V moři pod přístavem se nachází Andromedina skála, kde měla být (podle báje) obětována překrásná Andromeda titánovi Krakenovi. To ale naštěstí nakonec udatný Perseus překazil.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *