• Menu
  • Menu

Jihovýchodní Kréta

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Jihovýchodní Kréta

Dovolená na Krétě

Děti už máme dávno dospělé a tak si s manželkou dopřáváme  luxusu cestování dle našeho volného času. Znamená to především cestovat mimo hlavní turistickou sezonu, tzn. jaro nebo pozdní léto a dalším , nezanedbatelným bonusem, je i výhodnější cena. Loni jsme se rozhodli pro Krétu. Řecko máme rádi, na Krétě jsme nebyli a tak v cestovní kanceláři vybíráme předposlední termín zájezdu – od poloviny září. Nemáme rádi davy a velká turistická centra a jsme rádi nezávislí, takže volíme apartmán s vlastním vařením a jako lokalitu – po konzultaci v CK – vybíráme jihovýchodní část Kréty a malé středisko Makrigialos. Zvolili jsme moc dobře. Autobus z letiště, původně plný, se pomalu vyprazdňuje při zastávkách u hotelů, která většina turistů volí a nakonec zůstáváme tři páry do poslední zastávky u našich apartmánů. Apartmány jsou jednoduché, ale poskytují vše potřebné na strávení krásné dovolené. Vesnice je docela malá, k moři je to asi padesát metrů, musíme přejít místní komunikaci s minimálním provozem, takže vše v pořádku.

zákoutí 100x jinak..
zákoutí 100x jinak..

Půjčení auta a skútru

Druhý den ráno přichází ve smluvený čas delegátka kanceláře a podává potřebné informace. K tomu začíná nabízet různé fakultativní zájezdy a nakonec rozdává letáčky spřátelené půjčovny aut z nedalekého většího města. Nyní doporučuji zpozornit – při ranní procházce vesnicí si všímám místní půjčovny aut a skůtrů. Mám v plánu auto si půjčit, nicméně nic nechci uspěchat a tak s letáčkem půjčovny od naší CK v ruce vyrážím na průzkum půjčovny místní. Vcházím, zdravím a svou špatnou angličtinou se začínám domlouvat s ještě špatněji mluvícím Řekem. Sděluji mu svůj úmysl, významně gestikuluji rukou ve které svírám konkurenční nabídku a jdu ke stolku s jejich prospekty. Prodavač pronáší větu „ tam se ani nedívej, je to moc drahý !!“ A tím je vše dáno.. Auto půjčuji za cenu o třetinu nižší než od naší CK a navíc, další den kdy mě čeká převzetí vybraného auta, odjíždím s autem o kategorii vyšší, protože ono původní, malé, nebylo momentálně k dispozici…

Určitě tedy žádné rozhodnutí neuspěchejte, vždy se snažte ve všem nejprve zorientovat. Po několikadenním půjčení auta si ještě půjčuji skůtr a opět radím – pokud nedisponujete proporcemi anorektické modelky, určitě se vyplatí vyhnout se malému městskému skůtru a připlatit si za skůtr silnější a s většími koly..

Pobřeží Kréty

Pobřeží na Krétě je klasicky krásné a právě jeho jižní část, směrovaná k pobřeží Lybie je omývaná docela klidným mořem. Díky absenci velkých, věžákových hotelových komplexů je jih a především jihovýchod Kréty opravdu vhodný na klidnou, romantickou dovolenou.

Vnitrozemí se zracenými vesničkami

Kategorií samou o sobě je nádherné hornaté vnitrozemí se ztracenými vesničkami, ve kterých se jakoby  zastavil čas…a opravdu si moc nevymýšlím, právě tyto je vhodné objevovat za pomoci silnějšího skůtru a podrobnější mapy. Krásný zážitek máme právě z jedné takové, kdy kromě nás se na malém náměstíčku objevil postarší francouzský pár, který každodenně vyrážel do vnitrozemí objevovat po vesnicích malé místní restaurace a stravovat se v nich.

olivy jsou všude
olivy jsou všude

Jídlo a víno  na Krétě

„ Na pobřeží my zásadně nejíme, vše je tam upravené pro turisty „. S těmito slovy vtrhli do kuchyně, odstčili bokem nebohou kuchařku a majitelku v jedné osobě a začali sundávat poklice ze všech hrnců na plotně..za chvíli se na stole začaly objevovat talířky prakticky se vším možným, co v kuchyni objevili. Scéna jak ze staré francouzské komedie. Co se týče jídla, vše lze nakoupit a nebát se při vaření experimentovat. Nedaleko nás měl prodejnu místní řezník, který prodával téměř vše – od mořských plodů, po vlastní uzenářské výrobky a polotovary. Milovníci ryb ale na Krétě přijdou zkrátka, díky neřízenému rybolovu v minulosti, jsou rybí populace téměř vyhubeny a to málo, co se vyloví, je astronomicky drahé. Pokud vidíte ve vitrínách u restaurací nějaké větší ryby, jedná se o rozmrazené exempláře z úplně jiných moří…O víně je netřeba se dlouze zmiňovat, velice pitelné je i místní stolní za velice příznivou cenu. Samozřejmě, lahůdka jsou místní trhy. Vyplatí se přivstat si a zastihnout tržnici dopoledne, v největším rozkvětu.

Nemůžu nevzpomenout slavný krétský olivový olej, je opravdu vynikající. Při nákupu si především hlídejte jeho aciditu (kyselost), čím nižší je její hodnota, tím je olej kvalitnější.

oltářík..
oltářík..

Pláž Vai

Při cestách do vnitrozemí jsme si vytyčovali body podle bedekru a v naprosté většině jsme byli spokojeni. Jednu kuriozitu ale musím zmínit – jedná se o jedinou pláž na ostrově s palmami, píše se o ní prakticky všude a je to pláž Vai, na severním cípu jihovýchodní části Kréty. Pokud máte rádi bizarnosti, je to to pravé místo pro vás, jinak je to hrůza… opravdu je to písečná pláž, opravdu na ní rostou uměle vysázené palmy, ale je přecpaná lidmi, lehátky, stánky, animátory a především, docela dost se za vstup (vjezd autem) platí. Pokud ji chcete pouze vidět, snažte se zaparkovat u silnice a cca 500 m dojít pěšky.

Krétu můžu jenom doporučit, každý si na ní najde to svoje, počítejte také s tím, že vzhledem k velikosti ostrova, jsou zde v různou dobu různé klimatické podmínky. S tím by vám ale měli poradit v každé solidní CK.

Dusan

Pokud mi to čas a finance dovolí, cestuji. Kamkoliv. Poznávání cizích krajů, lidí, jejich zvyků mě nesmírně obohacuje. Nebudu vzpomínat, jak jsem si koupil nové auto, ale co jsem kde a kdy viděl, prožil a koho potkal. Moc rád se vracím domů. Škoda, že to všechno nepřišlo dřív.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *