• Menu
  • Menu

Kuba 12 – Plaza de San Francisco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kuba » Kuba 12 – Plaza de San Francisco

Náměstí u přístavu

Malebné vydlážděné náměstí Plaza de San Francisco bylo postaveno v sousedství havanského přístavu, kam připlouvaly galeony s otoky a odplouvaly flotily plné naloupených pokladů do Španělska. Tak jako na jiných místech v Havaně museli stavitelé v oblasti, kde je postavené náměstí a doky, nejdříve vysušit bažinaté podloží a až pak začít s výstavbou. I sem vedl akvadukt Zanja Real, který zásoboval náměstí a přístav pitnou vodou. Samotné náměstí dříve sloužilo jako tržnice a aréna pro kohoutí zápasy. V koloniální době a zároveň s výstavbou kostela se sem začali stěhovat bohatí šlechtici.

Jun+şpero Serra
Jun+şpero Serra

Iglesia y Convento de San Francisco de Asis

Na jižní straně náměstí se rozkládá Iglesia y Convento de San Francisco de Asis ze 16. století, po kterém je náměstí pojmenované. V roce 1730 se stavba mění do barokního slohu. Františkánští mniši, kterým konvent patřil, si stěžovali na hluk z přilehlé tržnice a ta proto musela být přemístěna na Plaza Vieja.. Z boční strany kostela stojí obrovská socha františkánského mnicha a misionáře Fray Junipero Serry s indiánským chlapcem. Kostel dnes neslouží původnímu účelu, ale konají se zde různé výstavy a hudební koncerty.

Plaza de San Francisco
Plaza de San Francisco

El Caballero de Paris

Před vchodem do původního kostela je další socha v životní velikosti. Říká se jí El Caballero de Paris a jde o skutečnou postavu podivína jménem José María López Lledín, rodáka z města Lugo ve Španělsku. Koluje o něm mnoho legend. Jedna z nich praví, že přišel o rozum během cesty ze Španělska na Kubu. Jeho loď se potopila a on ztratil svoji rodinu a záhy se pomátl. Další možností bylo, že byl uvězněn v El Castillo del Principe na Kubě za zločin, který nespáchal. Ať tak či onak, po mnoho let se toulal ulicemi Havany zarostlý s dlouhou bradkou, přerostlými nehty a zahalený do černého pláště. Vyprávěl lidem příběhy, recitoval básně, mluvil o politice a náboženství. Postupem času se trochu šílený bezdomovec stal známou osobností. Zemřel dne 11. července 1985 ve věku 86 let. Zpočátku byl pohřben na hřbitově Santiago de las Vegas v Havaně, ale jeho ostatky byly exhumovány a byl pochován v klášteře San Francisco de Asis. Stal se inspirací pro umělce, spisovatele a filmaře. Socha má vousy a prsty lesklé a ohlazené, protože dotknout se těchto dvou míst přináší štěstí.

Iglesia y Convento de San Francisco de Asis
Iglesia y Convento de San Francisco de Asis

Lonja del Comercio

Další zajímavostí, která se nám líbila, byla pětipatrová neklasicistní budova Lonja del Comercio z roku 1907. Byla postavena jako centrum burzy a pro obchodování s komoditami. Kopule dómu je korunována bronzovou postavou boha Merkura, který v římské mytologii představoval boha obchodu.

Chopin

Na náměstí v přední části hotelu Palacio del Marques de San Felipe y Santiago de Bejucal sedí na lavičce polský klavírista a skladatel Fryderyk Chopin. Socha byla odhalena 21. prosince 2010 u příležitosti 200. výročí narození Chopina.

Plaza de San Francisco a Fryderyk  Chopin
Plaza de San Francisco a Fryderyk Chopin

 Směnárna v Havaně

Vedle staré funkční pošty s krásnou lví schránkou byla Casa de Cambio – směnárna, kde stála nekonečná fronta turistů, snažících se, vyměnit si dolary a eura na místní měnu. Jak jsme byly s Jankou rády, že jsme si vše zařídily už na letišti a nemusely tady ztrácet čas. Vyfotily jsme si frontu a zároveň i monument z žuly ve tvaru kříže. Vysoký byl víc jak sedm metrů a říká se mu El Cruceiro.

 

Hned vedlejší boční ulicí jsme se dostaly do přístavu k opravenému terminálu Sierra Maestra, kam přijíždějí výletní lodě. Je tu krásná kašna Fuente de Los Leones z roku 1836, kterou vytvořil Giuseppe Gaggini.

 Restaurace La Marina

Měly jsme už obrovský hlad a byla nám doporučena restaurace La Marina. Prostředí bylo velice pěkné a jídlo se dalo jíst. Na lístku se cena zdála docela dobrá, ale nakonec nám účtovali košíček chleba za 3 CUC a další položky, se kterými jsme nepočítaly a oběd se vyšplhal na 36 CUC. Před námi tu lisovali šťávu z cukrové třtiny, kterou si pak hosté dolévali rumem.

La Marina restaurace
La Marina restaurace

cestopis následující

cestopis předcházející

 

 

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *