Náměstí u přístavu
Malebné vydlážděné náměstí Plaza de San Francisco bylo postaveno v sousedství havanského přístavu, kam připlouvaly galeony s otoky a odplouvaly flotily plné naloupených pokladů do Španělska. Tak jako na jiných místech v Havaně museli stavitelé v oblasti, kde je postavené náměstí a doky, nejdříve vysušit bažinaté podloží a až pak začít s výstavbou. I sem vedl akvadukt Zanja Real, který zásoboval náměstí a přístav pitnou vodou. Samotné náměstí dříve sloužilo jako tržnice a aréna pro kohoutí zápasy. V koloniální době a zároveň s výstavbou kostela se sem začali stěhovat bohatí šlechtici.

Iglesia y Convento de San Francisco de Asis
Na jižní straně náměstí se rozkládá Iglesia y Convento de San Francisco de Asis ze 16. století, po kterém je náměstí pojmenované. V roce 1730 se stavba mění do barokního slohu. Františkánští mniši, kterým konvent patřil, si stěžovali na hluk z přilehlé tržnice a ta proto musela být přemístěna na Plaza Vieja.. Z boční strany kostela stojí obrovská socha františkánského mnicha a misionáře Fray Junipero Serry s indiánským chlapcem. Kostel dnes neslouží původnímu účelu, ale konají se zde různé výstavy a hudební koncerty.

El Caballero de Paris
Před vchodem do původního kostela je další socha v životní velikosti. Říká se jí El Caballero de Paris a jde o skutečnou postavu podivína jménem José María López Lledín, rodáka z města Lugo ve Španělsku. Koluje o něm mnoho legend. Jedna z nich praví, že přišel o rozum během cesty ze Španělska na Kubu. Jeho loď se potopila a on ztratil svoji rodinu a záhy se pomátl. Další možností bylo, že byl uvězněn v El Castillo del Principe na Kubě za zločin, který nespáchal. Ať tak či onak, po mnoho let se toulal ulicemi Havany zarostlý s dlouhou bradkou, přerostlými nehty a zahalený do černého pláště. Vyprávěl lidem příběhy, recitoval básně, mluvil o politice a náboženství. Postupem času se trochu šílený bezdomovec stal známou osobností. Zemřel dne 11. července 1985 ve věku 86 let. Zpočátku byl pohřben na hřbitově Santiago de las Vegas v Havaně, ale jeho ostatky byly exhumovány a byl pochován v klášteře San Francisco de Asis. Stal se inspirací pro umělce, spisovatele a filmaře. Socha má vousy a prsty lesklé a ohlazené, protože dotknout se těchto dvou míst přináší štěstí.

Lonja del Comercio
Další zajímavostí, která se nám líbila, byla pětipatrová neklasicistní budova Lonja del Comercio z roku 1907. Byla postavena jako centrum burzy a pro obchodování s komoditami. Kopule dómu je korunována bronzovou postavou boha Merkura, který v římské mytologii představoval boha obchodu.
Chopin
Na náměstí v přední části hotelu Palacio del Marques de San Felipe y Santiago de Bejucal sedí na lavičce polský klavírista a skladatel Fryderyk Chopin. Socha byla odhalena 21. prosince 2010 u příležitosti 200. výročí narození Chopina.

Směnárna v Havaně
Vedle staré funkční pošty s krásnou lví schránkou byla Casa de Cambio – směnárna, kde stála nekonečná fronta turistů, snažících se, vyměnit si dolary a eura na místní měnu. Jak jsme byly s Jankou rády, že jsme si vše zařídily už na letišti a nemusely tady ztrácet čas. Vyfotily jsme si frontu a zároveň i monument z žuly ve tvaru kříže. Vysoký byl víc jak sedm metrů a říká se mu El Cruceiro.
Hned vedlejší boční ulicí jsme se dostaly do přístavu k opravenému terminálu Sierra Maestra, kam přijíždějí výletní lodě. Je tu krásná kašna Fuente de Los Leones z roku 1836, kterou vytvořil Giuseppe Gaggini.
Restaurace La Marina
Měly jsme už obrovský hlad a byla nám doporučena restaurace La Marina. Prostředí bylo velice pěkné a jídlo se dalo jíst. Na lístku se cena zdála docela dobrá, ale nakonec nám účtovali košíček chleba za 3 CUC a další položky, se kterými jsme nepočítaly a oběd se vyšplhal na 36 CUC. Před námi tu lisovali šťávu z cukrové třtiny, kterou si pak hosté dolévali rumem.

Přidat komentář