• Menu
  • Menu

Kuba 11 – Plaza Vieja

Staré náměstí v Havaně

Plaza Vieja (Staré náměstí), kde se s výstavbou začalo rokem 1559 je ukázkou grandiózní a elegantní architektury. Pestrobarevné domy jsou zdobeny barevnými okny s vitrážemi a krásnými kovovými balkony. V původních koloniálních domech žili nejbohatší občané Kuby a ze svých balkónů mohli pozorovat býčí zápasy, veřejné popravy, obchodování s otroky a dění na tržištích. Zajímavé je, že tu nikdy nevybudovali žádné náboženské nebo vojenské stavby. Dnes je zde plno restaurací, kaváren, luxusních bytů, prodejen suvenýrů a muzeí.

Merceria na calle Obispo
Merceria na calle Obispo

Rezidence Casa del Conde de Jaruco

Asi nejkrásnější je Casa del Conde de Jaruco z roku 1738. Tato okázalá rezidence s vysokými stropy, mezipatrem a centrálním nádvořím se zahradou má i výstavní prostor Galería La Casona, kde je možné vidět práce kubánských výtvarníků. V nejstarším domě na Plaza Vieja je muzeum karet Museo de Naipes.

Pod masivním sloupovím se v La Casa del Marqués de Torres ukrývá pivovar a restaurace La Taberna de la Muralla. Na východní straně náměstí stojí Casa de Juan Rico de Mata, kde sídlí Fonoteca, státní agentura, která podporuje práci kubánských fotografů, a konají se zde i výstavy.

uprostred Palacio Cueto a v pravo Museo de Naipes
uprostred Palacio Cueto a v pravo Museo de Naipes

El Planetario de La Habana

Hned vedle je El Planetario de La Habana, postavené s přispěním japonské vlády a otevřené v roce 2009 u příležitosti 400. výročí vynálezu dalekohledu, který navrhl Galileo Galilei. Na počest Galileova objevu byl rok 2009 z rozhodnutí OSN vyhlášen Mezinárodním astronomickým rokem. Planetárium simuluje uvnitř obří koule sluneční soustavu, předvádí teorii velkého třesku a imaginární kosmickou cestou se dá sledovat 6500 hvězd a Halleyovu kometu. V budově Edificio Gómez Avila zase sídlí muzeum Camara Oscura, kde je možné si z věže vychutnat panoramatický výhled na město.

Plaza Vieja

V minulém století bylo náměstí na pokraji rozpadu, ale dnes je téměř opraveno. Tedy kromě Palacio Cueto v rohu náměstí, avšak na torzu původního secesního domu se pracuje, alespoň tomu nasvědčoval stojící jeřáb a oplocení paláce. Postaven byl v roce 1906 a bohatě zdobená fasáda představuje satyry a jiné mýtické postavy. Vzdáleně připomíná stavby od Gaudího v Barceloně.

Plaza Vieja
Plaza Vieja

Uprostřed náměstí stojí bílá mramorová kašna, přesná replika originálu italského sochaře jménem Giorgio Massari. Tu původní nechal strhnout v 1953 kubánský diktátor Fulgencio Batista a nařídil v podzemí vybudovat parkoviště. V době, kdy jsme tu byly, byl bohužel střed náměstí zahrazen a okolo plotu byly 180 cm vysoké plastové sochy barevných psíků. Výstava se jmenovala Travesias de Xico en Latinoamerica a nabízela tvorbu umělců z Kuby, Panamy, Kolumbie, Guatemaly a Mexika. Před nejvyšší stavbou na náměstí, Edificio Gómez Avila, stojí 10 metrů vysoký kovový květ na žulovém podstavci – Escultura Natura jehož autorem je Kubánec Juan Narcisco Quintanilla. Na opačné straně je bronzová socha El Gallo, kterou vytvořil Roberto Fabelo. Nahá žena sedící na kohoutovi, která v ruce drží vidličku.

Lékárna Francisco Taquechel

Ještě než jsme šly prozkoumat okolí a Plaza de San Francisco, zastavily jsme se v ulici Mercaderes, nahlédnout do staré francouzské lékárny. Včera nám zavřely téměř před nosem a sem jsme se prostě musely vrátit. Městský dům byl upraven v roce 1898 na lékárnu Francisco Taquechel. Od roku 1996 funguje jako farmacie a muzeum. Sbírka z 19. století zahrnuje francouzské dózy z porcelánu, knihy, lékařské nástroje, měřidla, solární mikroskop a dokonce mají ve vitríně i kostru. Interiér má strop z cedru a mahagonové police. Dají se zde koupit bylinky a léky z přírodních produktů.

Lekarna Francisco Taquechel
Lekarna Francisco Taquechel

cestopis následující

cestopis předcházející

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *