• Menu
  • Menu

Kuba 14 – Z Havany do Viñales

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kuba » Kuba 14 – Z Havany do Viñales

Viñales

Ráno jdeme na autobusové nádraží Viazul, které je nedaleko od našeho domu. Jsme na místě o půl hodiny dříve a vyhlížíme bus. Lístky máme koupené už tři dny předem a klidně stojíme a čekáme. Každou chvilku se nás někdo ptal, kam jedeme a jestli nechceme svést. Vedle nás se postavili další dva Němci a řekli nám, že bus je plný a že se už nedostali. Stále čekáme, celkem v klidu a při rozhovoru se dozvídáme, že uvnitř budovy je terminál, kde jsme se měly nahlásit. Běžíme jako o život, ale už nás nevzali a autobus odjel bez nás. Bereme tedy colectivo, něco jako taxi a odjíždíme směr El Valle de Vinales. Veze nás řidič se svojí přítelkyní, která sedí na předním sedadle. Cestou ještě nabíráme dva Japonce a bylo nám sděleno, že my platily 20 CUC a oni budou platit 25 CUC a tak abychom jim to nevyzradily. Jeden z Japonců říkal, že mu z Ameriky odletělo letadlo kvůli dlouhým frontám na security a musel si koupit novou letenku. Náš problém s autobusem se najednou jevil jako prkotina.

odjezd z Havany do Vinales
odjezd z Havany do Vinales

Ubytování 

Cesta po dálnici byla rychlá a téměř bez aut a 150 kilometrů do vesničky Vinales uběhlo jako nic. Japonce řidič vysadil kousek před vesnicí a my pokračovaly hledat naše ubytování, které nám předem zajistila Helen z Havany. Tam, kde jsme měly spát, bylo obsazeno, a tak nás poslali hned naproti. Bylo to celkem jedno, baráčky jsou všechny stejné.

naše ubytování
naše ubytování

 Jen co auto odjelo, Janka zjistila, že jí propadla naše společná peněženka asi s 60 eury za zadní sedačky v autě. Byla z toho celá špatná a tak jsme si sedly na naši verandičku, objednaly si u domácích kávu a uklidňovaly se navzájem. Náš pokojíček byl malinkatý, bez lednice, tv, radia, lampičky, místa kam si uložit věci a chodilo se do něj přes obývák, který byl zařízený jako kino s televizí. U zdi televize a 4 řady židlí za sebou. Po straně gauč, kde jak jsme později zjistily, se v noci spalo. Hned vedle nás měli majitelé malou ložnici a vzadu kuchyňku s jídelnou a malým dvorečkem.

prochazka k hotelu La Ermita, Vinales
prochazka k hotelu La Ermita, Vinales

Výlet do údolí Viñales a  Cayo Levisa

Zanedlouho k nám přijel na motorce majitel cestovky, zřejmě bratranec majitelů, a nabízel nám výlet do údolí Vinales a podívat se, jak se pěstuje, suší a balí tabák. Měly jsme na výběr jet na koních, ale na to jsme se necítily. Koně jsou malí a neduživí. Domluvili jsme si pěší výlet na 9 hodin a 10 CUC na hodinu a na osobu.

 Zamířily jsme nejdříve do cestovky, kde jsme čekaly snad 50 minut, než na nás přišla řada. Zaplatily jsme si další výlet na Cayo Levisa. Vše za 35 CUC, ale v ceně byla i doprava busem, lodí a oběd. Bylo vedro na padnutí a vydaly jsme se čtyři kilometry do kopce k hotelu La Ermita, kde se natáčel jeden z dílů seriálu 30 případů Majora Zemana. Byla tu opravdu krásná vyhlídka, jen bohužel proti slunci. Má se sem chodit na východ slunce a ne na západ. My ale byly šťastné, že je zde málo lidí, že tu mají obrovský a čistý bazén a za pár drobných nabízejí nápoje všeho druhu. Moc se nám tu líbilo a užívaly jsme si každý moment.

vyhlidka  od hotelu La Ermita, Vinales
vyhlidka od hotelu La Ermita, Vinales

Když slunko zapadalo, vydaly jsme se zpět a ještě si prošly městečko a poseděly v zahradní restauraci a já si fotila místní lidičky. Pokud možno nenápadně. Když už byla tma, vrátily jsme se na večeři k paní domácí a ještě trochu poseděly na verandě. V pokojíčku byla klimatizace a tak se spalo docela dobře, až na uřvané kohouty v ranních hodinách.

lidičky z Vinales
lidičky z Vinales

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *