• Menu
  • Menu

Kuba 16 – Cayo Levisa

Ostrov Cayo Levisa

Chuděra paní domácí musela stávat už před 6. ranní, aby nám připravila snídani. Zřejmě se jí podařilo něco sehnat a snídáme salám, med, chleba, ananas a sýr. Všichni, co jsme si zaplatili výlet na Playa Levisa, jsme se měli sejít před 8 hodinou před cestovní kanceláří. Tentokrát jsme byly s Jankou na pozoru, odkud bude autobus vyjíždět. Samozřejmě čekal někde jinde, než bylo domluveno. Stál na protějším rohu. Nastoupily jsme a s námi i průvodce, který nás po cestě informoval kam na oběd a v kolik, kdy se máme sejít na molu na zpáteční cestu a další detaily.

Cayo Levisa
Cayo Levisa

Viňales

Projížděly jsme hodinu nádhernou krajinou Vinales a nemohly se vynadívat na jeskyně, lesy a všude přítomné kopce mogoty. Ujely jsme 75 km a vystoupily na malém parkovišti v Palma Rubia. Čekaly jsme před lávkou k molu, až přijede naše loď. Lidé vystoupili a naše skupina se nahrnula na můstek. Zanedlouho přišel hlídač a zahnal nás zpět z můstku a vchod zatarasil provazem. Vykřikoval, že musíme počkat, než přijde el Capitano. Konečně černý kapitán v nažehlené bílé košilce dorazil a my byli vpuštěni na loď, která měla své lepší časy dávno za sebou. Loď vyplouvá dvakrát denně. V 10 hodin dopoledne a v 5 hodin odpoledne.

cesta busem na Cayo Levisa
cesta busem na Cayo Levisa

Cayo Levisa

Ostrůvek je ekologický ráj Kuby. Je vzdálený dva kilometry od provincie Pinar del Rio a leží jihozápadně od Key West (Florida). Kubánská vláda se obávala, aby se ostrůvek nestal bránou k nelegální emigraci do USA a tak sem Kubánci nesměli. Nedávno se restrikce uvolnily, ale i tak je návštěva a případné ubytování na ostrově pro Kubánce příliš drahé. To ovšem neplatí pro lidi, co zde pracují v restauracích a zajišťují ubytování v docela pěkných kabinách. Kabin je zde pár, ale bohužel se tu ve velkém staví a tak ostrůvek s rozlohou 2,5 kilometrů čtverečních s nádherně bílými nedotčenými plážemi ztratí zanedlouho své kouzlo.

Cayo Levisa
Cayo Levisa

Korálový útes Los Colorados a bílé pláže na  Cayo Levisa

Pláže se táhnou po celém severním pobřeží. Ostrůvek je obklopen naprosto čistým mořem a nachází se zde jeden z největších korálových útesů na světě – Los Colorados. Připluly jsme na ostrov a nejdříve jsem se zděsila rozpadlého mola. Vystoupily jsme bezpečně z lodi a šly po dřevěných chodnících postavených nad rozbahněným podložím. Cestu stínily porosty mangrovníků a k naší radosti po bahně lezli krabi. Na pláž jsme musely projít restaurací, kde jsme dostaly welcome drink z nahnilého manga.

Cayo Levisa
Cayo Levisa

Našly jsme si lehátka se slunečníkem a hned jsme běžely do vln azurového moře. Na břehu se objevila volavka a hledala něco k snědku. Koupaly jsme se celé dopoledne, sbíraly mušle, které jsme zase hodily zpět do moře a jako první jsme se nahrnuly na oběd. Obsluha nás totálně ignorovala a jídlo ještě nebylo připravené. Byly jsme v restauraci asi o 15 minut dříve a chtěly si před obědem objednat něco k pití. Nic se nedělo, servírka se tvářila, že ji obtěžujeme a ignorovala nás. Konečně otevřeli bufet a mohly jsme si dát polévku, smaženou rybu s rýží a ovoce. Po obědě jsme zase jen plavaly a odpočívaly na lehátkách ve stínu slunečníku z palmových listů.

Cayo Levisa
Cayo Levisa

Loď zpět přijela na čas a cestou do Vinales jsme nepotkaly na silnici ani jedno auto nebo autobus. Ve vesničce jsme si daly pár drinků v baru a šly zpět k našim domácím zabalit na zítřejší odjezd do města Trinidad. Vyrovnaly jsme náš dluh za 3 noci, jeden oběd, jednu večeři a nějaké pití. Vše za 146 CUC.

cestopis následující

cestopis předcházející

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *