• Menu
  • Menu

KUBA 23 – Kubánská revoluce a Molotovovy koktejly

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kuba » KUBA 23 – Kubánská revoluce a Molotovovy koktejly

Monumento a la Toma del Tren Blindado

Navštívily jsme Monumento a la Toma del Tren Blindado připomínající slavnou bitvu o město Santa Clara, která byla rozhodující akcí kubánské revoluce a pomohla svrhnout diktátora Fulgencia Batistu. Postupně jsme si prošly všechny vagóny, které zůstaly přesně v té samé pozici, jako tomu bylo při vykolejení vlaku. Pancéřované vagony měly opancéřované jen boky a strop, ale podlaha byla dřevěná. Toho pravděpodobně využili povstalci, když podlahu zapálili Molotovovými koktejly. Uvnitř bylo vystaveno plno dobových fotografií partyzánského a vojenského oblečení, helmy a zápalné láhve. Visí tu puška M1 Garand, karabina M1 a kulomet (Browning Automatic Rifle -BAR). Zajímavým exponátem je buldozer na podstavci, který povstalci použili na zničení železniční tratě a vykolejení vlaku. Všechny popisky byly bohužel jen ve španělštině, ale měly jsme štěstí a náhodou jsme se přimotaly ke skupince nadšených Kanaďanů, kteří hltali každé průvodcovo slovo a kladli mnoho doplňujících otázek. Nic jsem o této bitvě nevěděla a nejsem žádný odborník na kubánské dějiny. Tuším ale, že fakta o Che a jeho revoluci byla překroucena a idealizována. Ve zkratce tedy předávám informace, které jsme získaly z výkladu průvodce.

Monumento a la Toma del Tren Blindado, Santa Clara
Monumento a la Toma del Tren Blindado, Santa Clara

Poručík Che Guevara

Castro poslal jednoho ze svých nejvěrnějších poručíků Che Guevaru, aby zaútočil na toto klíčové a strategické místo. Útok vypadal z počátku sebevražedně, jelikož Batistova armáda byla v obrovské převaze. Skládala se z 2500 vojáků a důstojníků, 10 tanků, 12 obrněných vozidel, lehkých a těžkých kulometů, pancéřové pěsti, minometů a velkého množství munice pro všechny tyto zbraně. Dalších tisíc vojáků bylo rozptýleno na strategických místech po celém městě. Navíc do města mířil z Havany obrněný vlak s dalšími 400 dobře ozbrojenými vojáky. Che povstalecká armáda disponovala pouze 300 partyzány a navíc byli vyčerpáni po dlouhém pochodu a neustálých bojích s vládními jednotkami. Che mazaně využil železniční sítě, která byla na Kubě jednou z nejrozvinutějších v Latinské Americe a během revoluce umožňovala Batistovi poměrně rychle přesouvat vojáky, náklad a zásoby.

Che a Castro, foto internet
Che a Castro, foto internet

 

Cesta do Havany je volná

Nad ránem 28. prosince 1958 se Che a jeho muži vyzbrojeni pouze jedním tankem přiblížili k městu. Jedinou šancí na záchranu akce bylo vykolejení a přepadení obrněného vlaku mířícího do Santa Clary. Povstalci nastražili léčku a vlak se jim podařilo vykolejit. Batistovi vojáci se dostali do bezvýchodné situace a jejich velitel kapituloval. Při bojích padlo jen šest partyzánů, zatímco armáda ztratila 300 mužů. Morálka mezi vojáky v kasárnách byla v té době již velice nízká a nechtěli se nijak zapojovat do boje. Bezpochyby pociťovali i sympatie k rebelům. Později se vzdali i další vojáci, to když se k bojům proti Batistovým vojákům přidali i místní obyvatelé, kteří pomáhali ničit železniční tratě a stavěli barikády. Město bylo dobyto a cesta do Havany volná. Postupně se přidávala i další kubánská města.

Castro hlásá vítězství

Monumento a la Toma del Tren Blindado, Santa Clara
Monumento a la Toma del Tren Blindado, Santa Clara

revoluce!

Dne 1. ledna 1959 opouští svržený prezident Batista Kubu a odlétá na Haiti. 2. ledna ráno je už i Havana v rukou povstalců a revoluce slaví vítězství. Zhruba ve stejnou dobu Castro obsazuje Santiago a z balkonu radnice hlásá vítězství revoluce. Santiago bylo dočasně vyhlášeno hlavním městem Kuby.

Projev z holubicemi 

Dalšího dne se Castro vydává na vítěznou jízdu napříč Kubou do Havany. Lidé revolucionáře nadšeně vítají. 8. ledna přijíždí kolona povstalců do Havany a Castro ještě téhož dne pronáší svou legendární vítěznou řeč. V závěru řeči mu na ramenou přistávají 2 bílé holubice, které v afrokubánském kultu santerie znamenají život. Zdá se tedy, že tento náboženský kult ovlivnil triumfální okamžik revoluce. Vše bylo předem sehrané a nacvičené představení a holubice měly vytvořit dojem, že revoluce má svým způsobem vyšší, nebo snad dokonce nadpozemské poslání a její trvání bude dlouhé. Jak se později ukázalo, revoluce vytrvala až do současnosti.

Projev s holubicemi
Projev s holubicemi, foto internet

Železniční stanice Santa Clara

Železniční stanice Santa Clara na konci města leží přímo u památníku a je stále v provozu. Když jsme odcházely od památníku, zrovna tudy projížděl vlak, který byl v horším stavu, než ten obrněný z roku 1958. Na šraňkách zastavil modrý stařičký náklaďák předělaný na autobus pro místní obyvatele. Domy v okolí žel. stanice byly polorozpadlé a z olupující se omítky garáže se z portrétu usmíval Che, pod kterým  byl nápis: Guerrillero legendario, hombre valiente y cabal paradigma universal por tu extirpe solidario hoy to pueblo proletario te ve, te palpa, te siente y con tu estrella en la frente se dispone a celebrar contigo el gran despertar que existe en el continente.

Monumento a la Toma del Tren Blindado, Santa Clara, autobus
Monumento a la Toma del Tren Blindado, Santa Clara, autobus

cestopis následující

cestopis předcházející

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *