Stopem do Famagusty
Ráno prší, slunce se snaží vyjít za mraky. Dokonce i bouří a blejská. Na pláži je krásné světlo, do moře mě to ale neláká a tak za deště vyzkouším bazén. Voda čisťounká a až na čtyři psy nikde nikdo. Déšť přidává na intenzitě a psiska leží na kraji. Kudy ven? Vylézám a psy vyháním, a to moře ještě vyzkouším. Je zakalené, ale teplé.

Mešita Osman Fazil Polat Pasha
Odpoledne jdeme na hlavní silnici, kde by měly jezdit autobusy do města. Je neděle a informace, že v neděli to nejezdí, nemáme. Zkoušíme stopovat, hned první auto nám zastaví. Jsme ve městě Famagusta. Stojíme před velkou mešitou a nevíme zda je sem ženám vstup povolen. Na pokyn mužů, vstupujeme dovnitř, za chvíli budou probíhat modlitby. Jako každý si před vstupem zouváme boty. Věřící si opodál myjí i nohy.

Prosvětlená a krásná mešita, koberec s vyznačenými místy se vzorem mešity pro každého modlícího. Každý věřící má určené jedno místo velikosti průměrné lidské postavy. Vpředu je výklenek zvaný mihrab obrácený směrem k Mecce (v Mecce se narodil Mohamed, největší prorok Islámu).
Sedíme na koberci, kolem nás pobíhají děti. Pomalu přichází několik mužů, jeden z nich nás jemně vyzve, aby jsme šly do míst s lavicemi za modlící zónu. Každé z nás ještě přinese kelímek s vodou na osvěžení. Pozorujeme chvíli obřad a pak s tichostí odcházíme.

Modlitbu mohou věřící vykonávat kdekoliv, avšak v mešitě je považována za prospěšnější. Zvolené místo pro modlitbu by mělo být vždy čisté Časy modliteb se mění podle vycházejícího a zapadajícího slunce. Před každou mešitou je rozpis. Muslimové se modlí pětkrát denně a každá z modliteb má svůj název a přiřazený čas. Většinou se začíná v pět ráno a končí v deset večer, dle ročního období a polohy mešity.

Před mešitou rostou moruše, na kterých dozrávají plody. Věřící nám dávají ochutnat.
Hradby a mešita Laly Mustafy Pashi
Do starého města, které je odtud asi 3 km, jedem opět stopem. Kdysi rybářská vesnice dnes patří mezi jedno z nejznámějších letovisek na východním pobřeží Kypru. Projíždíme kolem přístavu a do starého města vstupujeme u pevnosti. Hradby patří k nejzachovalejším opevnění v jihovýchodní Evropě. Nejen hradby a historie Famagusty jsou velkým lákadlem pro turisty. Po včerejším vydatném dešti je cesta kolem hradem velice kluzká a my máme boty obalené bílým lepkavým jílem.

Procházíme staré město před západem slunce. Zastavujeme u gotické katedrály svatého Mikuláše /vystavené za dozoru francouzských architektů ve 13-14 století. Katedrála , která připomíná katedrálu Notre-Dame ve Francouzské Remeši, byla přestavěna na mešitu Laly Mustafy Pashi v roce 1571.

Uličky i kavárny jsou liduprázdné, sezóna teprve začíná.

Famagusta
Famagusta, kdysi malá rybářská vesnička, poté nádherné město plné zajímavých památek, obklopené plážemi a krásnou přírodou, která se později stala významnou turistickou destinací především pro bohaté, je i dnes jedním z nejznámějších turistických letovisek ležícím na východním pobřeží severního Kypru. Známý dramatik William Shakespeare, do svého příběhu Othello , vybral za místo právě Famagustu.
Invaze roku 1974 přeťala fungující život a zahalila město do tajemné historie. Známé “ město duchů“ dnes už nestihneme.
Brzy bude tma a my se musíme dostat zpět do hotelu. Máme opět štěstí zastavuje nám auto a řidič /trenér fotbalu/ jede trénovat kousek od našeho hotelu.

Přidat komentář