• Menu
  • Menu

Leopold muzeum ve Vídni

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Leopold muzeum ve Vídni

Dětský ateliér v Leopold muzeu.

Jedním z muzejních objektů ve čtvrti nazývané Museums Quartier je Leopold Museum. Budova muzea s bílým vápencovým průčelím je obklopena komplexem barokní architektury císařských stájí, ale i budovou z tmavošedého čediče, muzea MUMOK, obsahujícího sbírky moderního a současného umění. Pro děti je zde ZOOM Kindermuseum, kde vaše ratolesti mohou odhalit své tvůrčí schopnosti, hrát si a především se bavit. Všechny programy jsou ale v německém jazyce.

I Leopold Muzeum má připravený program pro menší návštěvníky tzv., „LEO dětský ateliér“. Pěti až dvanáctileté děti si zde každou neděli mezi 14. a 17. hodinou mohou malovat, kreslit, hníst, střihat, lepit a jinak tvořit.  Při nedělním programu uslyší příběhy o umělcích a jejich dílech. Ty by je měly inspirovat ke kreativitě a experimentům s různými materiály, barvami a tvary. Vzhledem k tomu, že je počet účastníků omezen, doporučuje se registrace telefonicky nebo e-mailem. Podrobnosti o ateliéru najdete na webových stránkách muzea http://www.leopoldmuseum.org/de/fuehrungen/kinder-familie/leo-kinderatelier.

Ale zpět k Leopold muzeu, které je spíš určeno pro větší děti a dospělé. Například díla Egona Schieleho jsou pro méně zkušeného muzejního harcovníka na pochopení náročnější. Právě obrazy tohoto rakouského umělce, studenta Vídeňské akademie výtvarných umění a žáka Gustava Klimta, který svými akty pobuřoval obyvatele Vídně i Českého Krumlova, jsou však hlavním lákadlem Leopold muzea. Jedná se o nejobsáhlejší sbírku tohoto umělce na světě. Dohromady muzeum disponuje 41 malbami a 188 skicami na papíře.

Celkem čítá sbírka rakouského umění více než pět tisíc uměleckých děl. Ty shromáždil v průběhu několika desetiletí Rudolf Leopold (1925-2010). Sbírky jsou rozděleny do pěti pater. V prvním patře najdete obrazy vzniklé po roce 1945 a díla Albina Eggera-Lienze, včetně Schnittera. V muzeu nechybí rovněž díla secesní od Gustava Klimta, Richarda Gerstla nebo Oskara Kokoschky.

Leopold muzeum ve Vídni
Egon Shiele –  muzeum ve Vídni

V horních patrech prostupuje výstavním prostorem denní světlo a nezbytnou součástí výstavních prostor jsou také výhledy na Vídeň. U nich objevíte křesla, klidné zákoutí pro vstřebávání secesních až expresionistických děl.

Fotografie Andre Bieler a Teresa Babková

Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *