• Menu
  • Menu

Vídeňané milují Sissi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Vídeňané milují Sissi

Až zavítáte do Vídně, rozhodně neopomeňte navštívit chlouby bývalého centra habsburské monarchie – komplex Hofburg, který byl po více než šest století sídlem Habsburků a zámek Schönbrunn, letní sídlo císařské rodiny.

zámek Schönbrunn
zámek Schönbrunn

Poté, co si s dětmi projdete rozlehlé zahradní prostory Schönbrunnu, ty byly mimochodem spolu se zámkem v roce 1996 zařazeny na Seznam světového dědictví UNESCO. Zkusíte zabloudit v labyrintu a prohlédnete si místní zoologickou zahradu, zajděte se podívat také do zámku. Doporučuji spíše návštěvu během týdne, o víkendu zde bývá mnoho turistů.

zámek Schönbrunn
zámek Schönbrunn

V prostorách zámku se nachází celkem 1441 místností, zpřístupněno je jich více než čtyřicet. Při vstupu vás v hale přivítá panovnice Marie Terezie, arcivévodkyně rakouská, královna uherská a česká. Ta děti straší zejména zákonným nařízením navštěvovat v určitém věkovém rozmezí školu. Co se týká samotného habsburského letního sídla, byla to právě Marie Terezie, kdo nechal převážnou část interiéru komplexu přestavět do rokokového slohu. A možná tuto panovnici znáte spíše jako manželku Františka I. Štěpána Lotrinského, zakladatele habsbursko-lotrinské dynastie. Z jejich manželství vzešli hned dva císaři – Josef II. a Leopold II. Nechvalně proslulá je i jejich sestra Marie Antoinetta, která byla sťata francouzskou gilotinou.
Dalšími Habsburky, kteří vás budou místnostmi Schönbrunnu provázet, jsou: Alžběta Amálie Evženie, bavorská princezna z rodu Wittelsbachů. Ta se po svém sňatku s jedním z nejdéle vládnoucích habsburských panovníků, Františkem Josefem, stala rakouskou císařovnou. Známá je především pod přezdívkou Sissi. Při prohlídce vás budou doprovázet ale i busty, sochy, portréty jiných Habsburků a dalších význačných osobností. Chybět při prohlídce nebude například ani jeden z nejlepších vojevůdců 19. století Jan Radecký z Radče.

Sissi
Sissi

Jedná se o samostatnou prohlídku zámeckých prostor a velkou výhodou tedy je, že ji můžete absolvovat dle tempa vašich ratolestí. S většími dětmi se pak můžete zaposlouchat do vyprávění průvodců z celého světa. Schönbrunn je v tomto vskutku kosmopolitním zámkem, kromě němčiny se zde rozléhají vyprávění anglická, španělská, ale i japonská. Jedno z dětí, které se nejen rokokovými prvky interiéru zámku kochalo kousíček za mnou, se inspirovalo zvenku znějící hudbou, v rytmu vídeňského valčíku. Hudbu vídeňských plesů po čase vyměnilo napodobováním křiku krkavce, který asi venku zvěstoval přicházející zimu. Takže se menšího řádění svých dětí bát asi nemusíte a můžete tak prožít v Schönbrunnu klidně celý den. Pro návštěvníky jsou zde připraveny dva prohlídkové okruhy – kratší Imperial Tour nebo kompletní Grand Tour. Zámecké interiéry propojené do velkého okruhu vás zavedou přes rokokově vybavené prostory, do místností císaře Františka Josefa, do Čínského oválného kabinetu, kde pořádala Marie Terezie tajné konference se státním kancléřem hrabětem Kounicem, do Velké galerie, kde zasedal v letech 1814-1815, na sklonku éry francouzského císaře Napoleona, Vídeňský kongres. Dále se podíváte do Modrého čínského salónu, ve kterém podepsal v roce 1918 císař Karel I. svoji abdikaci. Tím potvrdil konec monarchie. Nebo do tzv. Porcelánového pokoje, který (jak zmiňovala jedna z průvodkyň) není zhotoven z porcelánu, ale ze dřeva. A určitě vás svými rozměry uchvátí 40 metrů dlouhý a 10 metrů široký Ústřední zrcadlový sál. Současně vám připomene slavného Wolfganga Amadea Mozarta, který zde hrál pro císařovnu Marii Terezii jako šestileté dítě.

Sissi Romy
Sissi Romy

Kdyby vám prostory zámku v Schönbrunnu nestačily, a jste milovníky již zmiňované Sissi, kupte si tzv. Sissi lístek. Díky němu se dostanete také do tzv. Silberkammer a komnat Hofburgu, ale i muzea nábytku. V Hofburgu si například prohlédněte model komplexu i s přilehlými budovami muzeí a řadu jiných exponátů včetně pokojů císařské rodiny a portrétů tolik obdivované Alžběty – Sissi. Této panovnici jsou věnovány také prostory muzea nábytku. Vedle nábytku, od židlí po postele, zde najdete i císařovninu osobní váhu, zrcadlo nebo její podobizny. Alžběta si na své kráse velmi zakládala a patřičně o sebe pečovala. Například si hodiny nechávala česat své dlouhé a husté vlasy, vážila se několikrát denně nebo držela drastické diety. V muzeu nábytku nechybí ukázka kulis použitých ve filmu s herečkou Romy Schneider. Zkrátka úplná pohádka.
Autorem fotografií je Michal Frankl a Teresa Babková.

Teresa Babková

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *