• Menu
  • Menu

Leopoldsberg, Vídeň

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Rakousko » Leopoldsberg, Vídeň

Západ slunce u sv. Leopolda

Leopoldsberg není úplně jedním z největších turistických cílů Vídně. A právě proto se výborně hodí ve chvíli, kdy vás už začne štvát nekonečné množství turistů všude okolo. Tady totiž narazíte maximálně na opravdové vídeňské „fajnšmekry“.

Leopoldsberg je kopec (425 m n.m.), který se nachází na severu Vídně v městském okruhu 19. – Döbling. Je dost daleko od městského centra, a proto se zdá, jakoby už do města snad ani nepatřil. Pokrývají ho lesy a vinice a na jeho úpatí se rozkládají malebná stavení venkovského typu. Proč během návštěvy Vídně zamířit právě sem? Protože výhled z vrcholu Leopoldsbergu patří mezi nejkrásnější výhledy na město.

Pokud jste motorizovaní a „pohodlní“ doporučuji na Leopoldsberg vyjet. Dostanete se sem ze silnice č. 14, která vede okolo Dunaje na Josefsdorf, kde odbočíte doleva do vesnice a začnete pomalu stoupat serpentinami vzhůru po silnici, která se tematicky jmenuje „Höhenstrasse“ („Vysoká ulice“). Až dorazíte k lezeckému centru, odbočte znovu doleva. Cesta vás dovede až na malé parkoviště, kde můžete zadarmo zaparkovat.

výhledy na Vídeň
výhledy na Vídeň

Pokud jste trochu víc sportovní typ, pak bych doporučila na Leopoldsberg vyjít. Značená cesta, která je nejblíže k vídeňskému centru, začíná na úpatí kopce v příměstské oblasti Kahlenbergerdorf. Dostanete se sem třeba tak jako my, na kole. Z centra Vídně jeďte stále na sever proti proudu, a na ukazateli Kahlenbergerdorf potom odbočte doleva pod most. Tady už uvidíte turistické značení pro pěší výletníky.

My jsme místní schody zdolávaly s kolem na zádech, a řeknu vám, žádná legrace to tedy nebyla. Naštěstí po úvodní schodové části následovala trochu klidnější vyasfaltovaná klikatice, která se na převod 1, 1 dala jakžtakž zvládnout. Po cestě je hned několik vyhlídkových míst. Už hned z první vyhlídky máte město jako na dlani. Samozřejmě nejlepší vyhlídka přišla až na závěr u kostela sv. Leopolda, který byl vystavěn v průběhu 17. století.

výhledy na Vídeň
výhledy na Vídeň

V roce 1683 se zde konala mše, jíž se zúčastnila i vojenská skupina pod vedením polského krále Jana Sobieského a Karla Lotrinského, která měla za úkol pomoct Vídni od tureckého obléhání. Podle Vídeňanů byla jejich mise nakonec úspěšná i díky přispění boží milosti. Jak to tenkrát bylo, těžko říct. V současné době zdejší stavbu navštěvují hlavně zamilované páry a sportovní nadšenci. Zamilované páry proto, že je zde opravdu romantické posezení s vyhlídkou na město a sportovní nadšenci, protože se zde dá výborně trénovat- třeba jízda na kole nebo běh do kopce.

My jsme si tu stejně jako mnoho jiných mladých návštěvníků otevřeli pivečka a čekali na západ slunce, až se město pod námi v celé své kráse rozsvítí. Jako první se rozsvítilo velké kolo v Prátru a pak následoval i zbytek města. Cestu zpět jsme zvolili oklikou přes další z místních vrchů- Kahlenberg (484 m n.m.), kde je kromě autobusové zastávky, několika restaurací a hotelu i další vyhlídka na město. Byla už tma, když jsme začali sjíždět dolů přes vinice Döblingu zpět do víru velkoměsta.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.