• Menu
  • Menu

LETOHRAD

Letohrad –  zámek velkého génia  Járy Cimrmana.

Jára Cimrman – český velikán má v Letohradě vlastní muzeum ve sklepení zámku, v místech, kde dříve byly sklady civilní obrany. Návštěvníci mohou shlédnout světničku Cimrmanových rodičů, fotografie malého Cimrmana a  rekvizity a plakáty divadelních her . U zámku stojí socha Járy Cimrmana.

Zámecký areál s parkem se nachází na místě bývalé tvrze ze 16. století. Byl vystavěn po požáru města 1680 Hynkem Jetřichem Vitanovským. Vzácná štuková výzdoba je od italského mistra G. Maderny. Nyní je v zámku muzeum, knihovna, restaurace a hotel. K jihu a jihozápadu se rozkládá přírodní anglický park vybudovaný v letech 1820 – 1830 se vzácnými rostlinami a dřevinami, kašna s nymfou z roku 1853, umělá jeskyně a otevřený empírový pavilon.

Letohrad zámek a zahrada (12)

Zámek patří do městské památkové zóny v Letohradě.

Prohlídky zámku : červenec – srpen

Strašidelná jeskyně v zámeckém parku  – v období romantismu vznikla v parku umělá jeskyně . Délka je asi 25 m a ja zakončena okny. Můžete zde najít expozici nadpřirozených bytostí. Mimo skřítků , bazilišků a stašidel zde přebývá drak Kyšperák. (prohlídka červenec-srpen).

Farní barokní chrám sv. Václava – byl vybudován v letech 1680 – 1685 Hynkem Jetřichem Vitanovským. Kostel stojí hned vedle zámku. Je zdoben ojedinělými štuky od Giovanyho Maderny.

Určitě navštivte překrásnou Pětibokou barokní kapli sv. Jana Nepomuckého s ambity. Byla postavena v letech 1734 -1736 za Jana Václava Bredy na místě původní svatojánské poutní kaple.

Letohrad se nachází v malebném podhůří Orlických hor na řece Tichá Orlice,  je  obklopeném krásnou přírodou a nachází se zde mimo turisty hojně navštěvované barokní kapli, zámku, i jedno z největších muzeí řemesel a další památky a zajímavosti…

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *