• Menu
  • Menu

Letohrádek Hvězda – perla severské renesance – výlet s dětmi

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Letohrádek Hvězda – perla severské renesance – výlet s dětmi

Letohrádek  leží  severovýchodně od Bílé Hory , na území Prahy 6 – Liboci , je obehnán kamennou zdí . Najdete zde dva vchody –  bránu Libockou a Břevnovskou. Téměř celý pozemek kolem letohrádku tvoří  lesy. Park je velmi oblíbeným návštěvním místem nejenom pro Pražany. Na velkém prostranství před vchodem do letohrádku , ke kterému vedou nejenom lesní pěšiny , ale i fascinující přímky  širokých cest lemovaných vzrostlými alejovými stromy. V atmosféře přírodních scenérií  s architektonickým unikátem najdete prostor pro děti, spousty laviček z krásnými výhledy na Hvězdu a na celé obrovské prostranství. Potkáte zde desítky sportovních i rekreačních běžců, lidi na kolech, rodiče s dětmi a kočárky, ale i spousty roztodivných ras a velikostí psů  se svými lidskými kamarády. U vstupu do letohrádku se můžete občerstvit. Uvnitř  jsme nebyli, protože začátek sezóny začíná až 1. dubna.

Letohrádek Hvězda Praha 6

Letohrádek Hvězda , perla severské renesance, založen Habsburským arcivévodou Tyrolským r.1555 , byl vybudován staviteli B . Wolmutem a H. Tyrolem v již existující oboře . Roku 1620 se stal svědkem bitvy na Bílé Hoře. Dnešní podoba je dílem architekta P. Janáka roku 1951, Objekt zpřístupněn jako muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše  roku 1962 byl i s nedalekým bojištěm prohlášen za národní kulturní památku českého státu. Oboru  v Malejovském  lese nad vsí Liboc zřídil roku 1530 Král Ferdinand I. V té době se nazývala Nová královská obora.

Letohrádek Hvězda Praha 6

Jméno  dal  , dvoupatrovému letohrádku s bohatou interiérovou štukovou výzdobou ,  unikátní půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy. Stavba patří do tzv. filozofických staveb , tyto stavby se vyznačují řádem a všeobecnou kompaktností. Duchem stavby jsou nejenom matematické vztahy  , ale i vztah k vesmíru..

Šesticípá Davidova hvězda je tvořena dvěma protínajícími se  pravoúhlými trojúhelníky v kruhu 60 stop. Každé podlaží  vyjadřuje živel – oheň, vzduch, vodu a zemi . Cípy hvězdy a prostory mezi nimi jsou věnovány  antickým božstvům a postavám mytologie.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *