Letohrádek leží severovýchodně od Bílé Hory , na území Prahy 6 – Liboci , je obehnán kamennou zdí . Najdete zde dva vchody – bránu Libockou a Břevnovskou. Téměř celý pozemek kolem letohrádku tvoří lesy. Park je velmi oblíbeným návštěvním místem nejenom pro Pražany. Na velkém prostranství před vchodem do letohrádku , ke kterému vedou nejenom lesní pěšiny , ale i fascinující přímky širokých cest lemovaných vzrostlými alejovými stromy. V atmosféře přírodních scenérií s architektonickým unikátem najdete prostor pro děti, spousty laviček z krásnými výhledy na Hvězdu a na celé obrovské prostranství. Potkáte zde desítky sportovních i rekreačních běžců, lidi na kolech, rodiče s dětmi a kočárky, ale i spousty roztodivných ras a velikostí psů se svými lidskými kamarády. U vstupu do letohrádku se můžete občerstvit. Uvnitř jsme nebyli, protože začátek sezóny začíná až 1. dubna.
Letohrádek Hvězda , perla severské renesance, založen Habsburským arcivévodou Tyrolským r.1555 , byl vybudován staviteli B . Wolmutem a H. Tyrolem v již existující oboře . Roku 1620 se stal svědkem bitvy na Bílé Hoře. Dnešní podoba je dílem architekta P. Janáka roku 1951, Objekt zpřístupněn jako muzeum Aloise Jiráska a Mikoláše Alše roku 1962 byl i s nedalekým bojištěm prohlášen za národní kulturní památku českého státu. Oboru v Malejovském lese nad vsí Liboc zřídil roku 1530 Král Ferdinand I. V té době se nazývala Nová královská obora.
Jméno dal , dvoupatrovému letohrádku s bohatou interiérovou štukovou výzdobou , unikátní půdorys ve tvaru šesticípé hvězdy. Stavba patří do tzv. filozofických staveb , tyto stavby se vyznačují řádem a všeobecnou kompaktností. Duchem stavby jsou nejenom matematické vztahy , ale i vztah k vesmíru..
Šesticípá Davidova hvězda je tvořena dvěma protínajícími se pravoúhlými trojúhelníky v kruhu 60 stop. Každé podlaží vyjadřuje živel – oheň, vzduch, vodu a zemi . Cípy hvězdy a prostory mezi nimi jsou věnovány antickým božstvům a postavám mytologie.
Přidat komentář