• Menu
  • Menu

Lilienstein- Saské Švýcarsko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Lilienstein- Saské Švýcarsko

Liliová hora

Naše krátká návštěva za hranicí s Německem pokračuje po návštěvě pevnosti Bastei jen o něco dále. Na doporučení paní Nikol, jedeme na další zajímavost v Saském Švýcarsku, na Lilienstein. Parkujeme u jednoho z hotýlků u polní cesty /riskneme to, ale je to jen pro návštěvníky hotelu/.

Lilienstein

Lilinstein

Krajina už se probudila do jara, počasí se umoudřilo, a kolem nás je šťavnatě zeleno. Pískovcová tabulová hora, tyčící se do výšky 415 m.n.m., již z dálky majestátně láká na její pokoření a na panoramatické výhledy do okolí. Liliový kámen/česky/ – horu Lilienstein ze tří stran obtéká řeka Labe.

Na horu se dostanete 110 metrů vysokým svahem a 65 metrů vysokým skalním schodištěm, které vás přivede až na vrcholovou plošinu. Tady se  nacházejí zbytky základů bývalého hradu ze 14. až 15. století, kterým byl strážní hrad Koenigstein. Dále zde je památník a několik vyhlídek Příjemné je, že zde najdete i výletní restauraci s občerstvením.


Výstup na horu  bohužel neabsolvujme, léčím záda a taková zátěž zatím není povolena, takže naše další kroky vedou směrem k řece. Od hotelu jdeme směrem dolů až k lesíku, kde začínají schody a vede stezka kolem malebných domů a zahrádek rozložených na srázech i jejím úpatí až k řece, do obce Halbestadt. Osada Halbestadt /Mnichův statek/ vznikla na pravém břehu řeky Labe roku 1550 a její pozemky dříve patřily celestiánskému klášteru na Königsteinu.

Habelstadt

Sejdeme až k řece, kolem které vede promenáda s cyklostezkou, na opačný břeh se odtud dostanete přívozem. Dnes na řece moc provoz není, voda je hodně rozvodněná a zakalená.

cesta do osady Halbestadt

Je tady zastřešená pergola a lavičky pro turisty a je odtud moc pěkný výhled nejen na řeku, ale také na pevnost Königstein, která leží na levém břehu Labe, na pískovcové stolové hoře (360 m n. m.)  nad městem stejného jména Königstein.  Pevnost patří k největším a nejzajímavějším horským pevnostem v Evropě. Rozlehlá nepravidelná náhorní plošina (9,5 ha) je obehnána cca 2 km dlouhou barokní kamennou hradbou, která respektuje tvar skal. Opevněno je i západní úpatí skály, odkud je do pevnosti přístup.

statek a restaurace Habelstadt

Ležíme na břehu Labe a sáláme do sebe sluneční paprsky, je čas se vrátit a tak jdeme kolem modrého starobylého statku, kde je restaurace. Sedíme pod vysokými stromy a koukáme na řeku. Dáme si bezinkovou domácí limonádu, jsou tu rodinky s dětmi, mají tu zvířátka i domácí výrobky a pochutiny.

statek a restaurace Habelstadt

 Stejnou cestou lesem se vracíme zpět k autu. Moc pěkný výlet.

Z Prahy je to do Liliensteinu, Saského Švýcarska autem 2 hodiny jízdy.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *