• Menu
  • Menu

Německo – lomy v pohoří Königshainer

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Německo – lomy v pohoří Königshainer

Natur und Steinbruch, Lehrpfad Konigshain

Při naší několikadenní návštěvě oblíbeného jezera Berzdofer See jsme si udělali několik výletů. Jeden z nejhezčích pak byl výlet do žulových lomů v pohoří Königshainer. Nádherný hřebenový trojlom Firstensteinbruch, obklopený skalami, je jedním z největších lomů v pohoří Königshainer, nachází se pod hřebenem skalního útvaru Firstenstein. Obyvatelé nazývají oblast Lehmloch, protože ve skále je vysoký podíl jílu. V Firstensteinbruch dosahuje voda hloubky 15 metrů. Měly jsme to štěstí, že jsme v lomu byly úplně samy jen s naším psem. V šíleném vedru jsme neodolaly a ve vodě se vykoupaly i s naším hafanem. Skály kolem, jsou oblíbené pro lezení, to jsme ale nezkoušely.

lom Firstensteinbruch

V blízkosti je lomů více a je zde také muzeum.

Muzeum těžby žuly

Muzeum hornictví žuly v pohoří Königshainer je součástí muzejního spolku Schlesisch-Oberlausitz a je otevřeno od dubna do října. Malé muzeum ukazuje každodenní práci a spoustu zajímavých faktů o těžbě žuly, stejně jako některé informace o geologii pohoří Koenigshainer.

Chráněná krajinná oblast Königshainer Berge

Chráněná krajinná oblast Königshainer Berge se nachází na východě Horní Lužice a patří do okresu Görlitz. Pohoří Koenigshain je žulová oblast, ve které ze země vyčnívaly samostatně stojící skalní útvary vzniklé erozí. Oblast obklopuje obec Königshain a má rozlohu asi 50 km² a je z velké části zalesněná. Některé impozantní skalní útvary jsou stále dobře zachovány, mnoho žulových skal bylo odstraněno těžbou žuly, což vedlo ke vzniku krásných vodou naplněných lomů, jako je Firstensteinbruch, Hamannbruch a Thadenbruch.

Firstenstein, Hochstein a Totenstein jsou jedny z nejpůsobivějších skalních útvarů v pohoří Königshain. Nejvyšší nadmořská výška je Kampferberge 415 m nad mořem. NHN, druhá nejvyšší nadmořská výška je Hochstein ve výšce 406 m nad mořem. NHN. Pohoří Koenigshain je dnes oblíbenou destinací, my vám ukážeme, co se zde dá zažít.

Chráněná krajinná oblast Königshainer Berge

Hory Koenigshainer

Pohoří Königshain je dnes oblíbenou místní rekreační a výletní oblastí, blízkost města Görlitz a téměř nezastavěná příroda sem každoročně přitahuje mnoho místních i turistů. Četné lomy a díry naplněné vodou připomínají bývalou žulu a jsou nádhernými fotomotivy. Muzeum hornictví žuly poskytuje informace o historii žulových skal Königshain a bývalé těžební oblasti. Nechybí ani naučná stezka a expozice pod širým nebem.

Žulové skály v pohoří Königshain představují pozůstatky velkého skalního útvaru, dnes jsou pozůstatky těžby žuly, která trvala více než 200 let. Původně na tomto místě stálo 100 skalních věží. Byly téměř 24 metrů vysoké a tyčily se samostatně k nebi. Slavná žula z Königshainu se používala m.j. jako materiál pro berlínský Reichstag. Ze skály byl také vyroben maják Kap Arkona, maják na poloostrově Wittow (Rügen). Dělníci jej používali již v roce 1842 k vytvoření dlažby před berlínským palácem.

lom Firstensteinbruch

Ochranná zeď na Helgolandu je vyrobena z königshainské žuly. Po skončení druhé světové války dělníci využívali žulu na stadionu Dynamo v Berlíně, na různých stanicích S-Bahn v hlavním městě a v památníku Sovětského svazu v Treptowě. Mnoho budov, které objevíte v nedalekém Görlitz, je vyrobeno z tohoto materiálu. Oblast je od roku 1930 přírodní rezervací. Lom ukončil činnost v roce 1975. Stěny lomu a samostatně stojící skály jsou vyhledávaným místem horolezců již od 70. let 20. století. Hochstein obklopuje osm izolovaných přírodních skal.

lom Firstensteinbruch

Celá přírodní rezervace se vyznačuje svěžími loukami, chladnými lesy. K dispozici je více než 100 značených cyklistických a turistických stezek, stejně jako četná vyhlídková místa , Půvabná krajina hor je atraktivní zejména díky obrovským lesním plochám s mírnými až členitými vyvýšeninami a velkému množství bývalých lomů a skalních skupin.

část textu  https://www.ostsachsen.de/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *