• Menu
  • Menu

Ljubljana – Tam, kde nenajdete smítko

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovinsko » Ljubljana – Tam, kde nenajdete smítko
pohled na krásně upravené zastavěné břehy Lublanice

Ljubljana, hlavní město Slovinska je v povědomí Čechů známé jako Lublaň. Jakmile se řekne hlavní město, většina lidí si představí velké sídlo s množstvím obchodních domů, ucpané dopravní tepny, odpad a davy lidí. A Lublaň? Malé městečko, které u nás bývá hlavním městem regionů. Maloměstský charakter dodává metropoli na líbeznosti a neobyčejném kouzlu. Vše je jakoby rodinné, přátelské, upravené. Obyvatelé sami se starají o ulice, o své stánky, o truhlíky na náměstí. Krásně opravené a udržované fasády domů se zapouštějí do dlažebních kostek, čirá voda ve fontánách tryská a dopadá na chladivý kámen, trhovci prodávají ovoce a zeleninu…..

Trojmostí, místo silné atmosféry a emocí

Protéká zde řeka Lublanice, která tvoří jeden z hlavních efektních prvků. Je dokonale využitá. Její charakter se mění snad metr od metru. Překlenuje ji několik mostů. Tři z nich jsou však natolik výjimečné, že se o nich učil snad každý architekt. Ty to mosty leží  v těsné blízkosti a to tak, že se jednotlivá ramena na konci stýkají. Tvoří tak nejen průchod z jedné strany na druhou, ale i jakési neobvyklé náměstí. Lidé se tu setkávají, sedají si na zábradlí, pozorují tekoucí vodu, rozestaví svůj stánek se zeleninou či domácím vínem….. Na jednom z novodobých mostů o kousek dál je i tradice uzavírání zámků za zábradlí. Milující se pár společnými silami uzamkne další z mnoha set zámků, potvrzuje to jejich lásku, souznění a touhu zůstat spolu na mnoho let. Od tohoto mostku vede ulice nové Lublani. Zde žije alternativní kultura, pořádají neobvyklé koncerty, představení. V obchůdcích lze sehnat zboží netradičního charakteru. Pro milovníky alternativna zde musí být ráj. Mosty pokračují dále ulicí, kde se nad vašimi hlavami houpou desítky párů bot. Proč? Kdo je sem zavěšuje? Některé z nich jsou popsané vzkazy, věnováním, podpisem…. Pátrali jsme po smyslu této tradice, po symbolice. Mnozí turisté zde zavěšují svou obuv jako vzpomínku na Lublaň. Avšak pravé kořeny tohoto chování pocházejí ze zcela jiných než turistických pohnutek. Značila se tak místa, kde je k prodeji marihuana. Alespoň ve Španělsku a Německu je tomu dodnes. My žádné konopí nekupujeme, ale za to zkoumáme páry bot. Některé jsou zcela ošoupané, jiné úplně nové. Značkové botky, sandále crocsy, steelky, v podstatě cokoliv.

Promenáda

Hlavním bulvárem Lublani je Slovinská ulice, která žije, je plná aktivit a vždy perfektně upravená. V jakoukoli denní dobu zde potkáte místní, jak se procházejí, pozorují vodu, posedávají s šálkem dobré kávy… Navečer se tato kolonáda promění na místo plné restaurací, zahrádek, veselých obličejů a vínka. Na podzim a v zimě pocítíte vůni svařeného vínka, pozorujete hosty zachumlané v dekách posedávající u lahodného moku. Neskutečná atmosféra doplněná charismatickými a velmi milými Slovinci, zapálené louče a svíce, odrazy světel ve vodě…. Krásná atmosféra, na kterou se nezapomíná. I když jsem zde teprve první večer, připadám si jako na mě velmi známém místě, které si bez ostychu užívám plnými doušky.

Podél řeky je zbudována krásná nová promenáda, kde dochází k přímému kontaktu s vodou. Pěšina se zvedá, snižuje a hraje si s okolní perspektivou. V jiném místě se od Dračího mostu k centru plně po břehu kolonáda s kamennými válcovitými sloupy. Prohnutá linie kopírující břeh nabízí mnoho krásných výhledů. Doporučuji sem zajít v noci, kdy Lublaň krásně svítí a kolonáda je jednou z jejích perel.

Město stráží Ljubljaniski grad. Věž hradu nabízí výhled přes celé město až k Julským Alpám. Tůru na věž hradu doporučuji, Odtud vidíte uličky, které popisují jak vlastně město vzniklo. Lublaň téměř nemá mrakodrapy. V samotném centru se nacházejí tři. Ostatních několik je umístěno na samotný okraj městského celku.  Proto se skýtá tak neskutečný a široký rozhled.

Ve středu města pod tímto hradem se nachází pulzující srdce. Hlavní náměstí – Prešernov trg. Ve středu plochy stojí socha básníka, po němž nese náměstí své jméno a jeho múzy Uršky. Na pozadí výjevu se rýsuje barokní kostel, který se stal symbolem města.

Jeden z mostů v Ljubljani, ty zde tvoří jeden z hlavních kompozičních prvků

Již zmiňované Trojmostí navrhl světoznámý architekt Jožo Plečník. Autor strategického plánu vývoje Lubně. Ten se díky své nadčasovosti, předvídavosti a hravosti uplatňuje ve větší míře do dnes. Plečnik je autorem návrhu většiny budov z novodobého historického centra. Celková struktura města i jeho přilehlých částí je právě dílem tohoto architekta a urbanisty. Světoznámá budova univerzitní knihovny s prostorovou fasádou, kde si autor vyhrál s kombinací několika hrubostí kamene, se nachází v samém centru dění.

Nejvíce na mne zapůsobila promenáda, řeka a vlastně i Torojmostí svírající proud. Lublaň jako město je až neskutečně čisté a upravené. Nikde se na zemi neválí odpadky, nedopalky či jakékoli smetí. Jakobychom se ocitli v dokonalém městě plném vstřícných a otevřených lidí…. Lublaň se pro mě stala jedním z těch nejoblíbenějších měst a dozajista se sem v nejbližší době budu vracet. Tak jako každý, kdo sem zavítal.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář