Návrat větrných mlýnů
Do dnešního dne si nedokáži sám odpovědět, zda dnešní elegantní větrné elektrárny hyzdí současnou krajinu. Naši předkové osidlovali krajinu odjakživa a jejich výtvory byly zasazeny do krajiny tak, že do dnešních časů budí úžas. Objekty dnešní větrných elektráren svou velikostí zastiňují vše v dalekém okolí a jsou hlavní dominantou krajiny. Majestátně se tyčí k nebi a lopatkami neustále a nekonečně prořezávají okolní vzduch. Stál jsem tady pod nimi, a víc jsem je obdivoval, než bych cítil pocit znechucení. Vypravil jsem se sem, ale za bývalým větrným mlýnem, který zde stojí jako starý, sešlý chudý příbuzný. Byl jsem jako omámen, ten kontrast mě úplně pohltil a fascinoval. Pokusil jsem se udělat nějakou fotku, která by můj pocit vyjádřila a hledal jsem místo, kde bych starému mlýnu nasadil alespoň v objektivu nové lopaty a představoval si původní větrný mlýn z dávných dob, kdy větrné mlýny na severu Čech bývaly běžnou součástí naší krajiny. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku jich bývalo stovky. Někde se uvádí až 900.
Lysý vrch
Lysý vrch (643 m n.m) je nádherné hraniční místo, jsou zde neuvěřitelné pohledy jak do Polska, tak po české krajině. To si také asi uvědomil i příbuzný minulého majitele Adolf Zücker, který ruinu bývalého mlýna v roce 1897 opravil a z přebudoval na rozhlednu. Třináct metrů vysoká rozhledna byla velmi atraktivní, přicházelo sem mnoho návštěvníků obdivovat panoramata hřebenů Jizerských a Lužických hor a celé panorama Ještědského hřbetu. K rozhledně, v té době, bylo také přistavěno pohostinství Gasthaus zur Wartburg.
Mlýny u Chrastavy
A kde vlastně tuto bizarní skupinu větrných mlýnů najdeme? Větrný vrch leží v těsném sousedství již zaniklé obce, dnes osady Vysoký, 11 km severně od Chrastavy, mezi obcemi Horní Vítkov a Albrechticemi u Frýdlantu. Bývalá, nedaleká obec Vysoký, byla poprvé zmiňována okolo r. 1600, jako osada Hohenwald. Dnes jsou zde již 2 stavení (původně zde žilo okolo 200 obyvatel). Větrný mlýn se zde rozhodl postavit Eduard Zücker v roce 1828. Mlýn prosperoval 40 let a mlelo se v něm až do roku 1866, kdy ho zničila procházející pruská vojska. Období větrného mlýna, kdy sloužil jako rozhledna, ukončil poválečný odsun Němců. Podobně dopadla i obec Vysoký, která ztichla a proměnila se v ruiny. Místo je soukromý pozemek a je označen zákazem vstupu. Stojí zde pět větrných elektráren a dva nosiče vysílačů, které místo hyzdí. Škoda. Ještě jsem udělal několik fotografií a odešel s pocitem ducha místa, jehož bůžek snad ještě někdy zabojuje.
Přidat komentář