• Menu
  • Menu

LYSÝ VRCH – větrný mlýn

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » LYSÝ VRCH – větrný mlýn

Návrat větrných mlýnů

Do dnešního dne si nedokáži sám odpovědět, zda dnešní elegantní větrné elektrárny hyzdí současnou krajinu. Naši předkové osidlovali krajinu odjakživa a jejich výtvory byly zasazeny  do krajiny tak, že do dnešních časů  budí úžas. Objekty dnešní větrných elektráren svou velikostí zastiňují vše v dalekém okolí a jsou hlavní dominantou krajiny. Majestátně se tyčí k nebi a lopatkami neustále a nekonečně prořezávají okolní vzduch. Stál jsem tady pod nimi, a víc jsem je obdivoval, než bych cítil pocit znechucení. Vypravil jsem se sem, ale za bývalým větrným mlýnem, který zde stojí jako starý, sešlý  chudý příbuzný. Byl jsem jako omámen, ten  kontrast mě úplně pohltil a fascinoval. Pokusil jsem se udělat nějakou fotku, která by můj pocit  vyjádřila a hledal jsem místo, kde bych starému mlýnu nasadil alespoň v objektivu nové lopaty a představoval si původní větrný mlýn z dávných dob, kdy větrné mlýny na severu Čech bývaly běžnou součástí naší krajiny. V Čechách,  na Moravě a ve Slezsku jich bývalo stovky. Někde se uvádí až 900.

Lysý vrch – větrný mlýn
Lysý vrch – větrný mlýn

Lysý vrch

Lysý vrch (643 m n.m) je nádherné hraniční místo,  jsou zde neuvěřitelné pohledy jak do Polska, tak po české krajině.  To si také asi uvědomil i příbuzný minulého majitele Adolf Zücker, který ruinu bývalého mlýna v roce 1897 opravil a z přebudoval na rozhlednu. Třináct metrů vysoká rozhledna byla velmi atraktivní, přicházelo sem mnoho návštěvníků obdivovat panoramata hřebenů Jizerských a Lužických hor a celé panorama Ještědského hřbetu.  K rozhledně, v té době,  bylo také přistavěno pohostinství  Gasthaus zur Wartburg.

Lysý vrch – větrný mlýn
Lysý vrch – větrný mlýn

Mlýny u Chrastavy

A kde vlastně tuto bizarní skupinu větrných mlýnů najdeme?  Větrný vrch leží v těsném sousedství  již zaniklé obce, dnes osady Vysoký,  11 km severně od Chrastavy, mezi obcemi Horní Vítkov a Albrechticemi u Frýdlantu. Bývalá, nedaleká obec Vysoký, byla poprvé zmiňována okolo r. 1600, jako osada Hohenwald. Dnes jsou zde již 2 stavení (původně zde žilo okolo 200 obyvatel). Větrný mlýn se zde rozhodl postavit  Eduard Zücker  v roce 1828. Mlýn prosperoval 40 let a mlelo se v něm až do roku 1866, kdy ho zničila procházející pruská vojska.  Období  větrného mlýna, kdy sloužil jako rozhledna,  ukončil poválečný odsun Němců. Podobně dopadla i obec Vysoký, která ztichla a proměnila se v ruiny. Místo je soukromý pozemek a je označen zákazem vstupu. Stojí zde pět větrných elektráren a dva nosiče vysílačů, které místo hyzdí. Škoda. Ještě jsem udělal  několik fotografií a odešel  s pocitem ducha místa, jehož bůžek snad ještě někdy zabojuje.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *