• Menu
  • Menu

Příšovice – Malý a Velký Písečák

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Liberecký kraj » Příšovice – Malý a Velký Písečák

Písáky

Teplý zaříjový víkend je na výlety kolem Mnichova Hradiště a Svijan ideální. Příšovické písáky jsem neznala a tak hned ráno hurá sem. Je po dešti a tak skvělý čas pro rybáře, kteří, jak zjišťuji mají lesík kolem jezera prošpikovaný cestičkami. Škoda, že jsem nepřišla o 15 minut dříve, protože mlha nad rybníkem prý dělala točivá kouzla, jak mi řekl jeden z rybářů. I tak,  místo opravdu nádherné, mimo rybářů a několika stanů a karavanů na louce, krásný klid.

Příšovice Malý Písečák

Velký Písečák (také jen Písečák) a Malý Písečák

V současné době jsou v Příšovicích, pří pravém břehu Jizery, zajímavé dvě vodní plochy zvané Malý a Velký Písečák.  Jezera vznikla těžbou písku a následným zaplavením těžebních jam vodou infiltrovanou z Jizery. Malý má rozlohu 12 ha a Velký Písečák 27 ha. Je zde možnost koupání, rybaření a na Velkém Písečáku i surfování a jachting. Možnost koupání je zde pouze na vlastní nebezpečí z důvodu absence plavčíka.

Velký Písečák

Velký Písečák se nachází jižně od příšovické panelárny, východně od cesty z Příšovic do Plounkovic.

Velký Písečák

Malý Písečák leží západně od Velkého Písečáku, na opačné straně cesty. Na ostrůvcích hnízdí volavky i jiné druhy ptáků. Těžený štěrk a písek sloužil zejména k výrobě panelů ve zdejší panelárně.

Mezi rybníky je silnice a travnatá pláž. Stanování a kempování je možné na vyhrazených místech.  V sezóně jsou zde možnosti občerstvení.

kemp u Velkého Písečáku

Západní část  Malého Písečáku s přilehlými částmi severního a jižního břehu provozní řád umožňuje využívat jako  nudistickou pláž.

Příšovice Malý Písečák

Na Malém Písečáku je jachtařský sport a surfování zakázáno, na Velkém Písečáku je povolena plavba pouze nemotorovým malým plavidlům a elektrickým modelům; větší typy malých plavidel mohou vyplouvat jen z loděnice jachetního klubu, přičemž vedoucí loděnice a správce parkoviště mohou počet plavidel omezit.

Občerstvení u Malého a Velkého Písečáku

Příšovice leží v Libereckém kraji.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *