• Menu
  • Menu

Mělník – zámek a soutok Labe s Vltavou

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Mělník – zámek a soutok Labe s Vltavou

Mělník

Vypravit se v zimě v  nejhorším počasí do Mělníka není zrovna dobrý nápad. Sára si zranila a já ji vezu do Obříství na přednášky, které budou trvat nějakých 6 hodin. Nejblíže je Mělník a tak to snad nějak přežiji.  Parkuji kousek pod náměstím u banky.

Mělník

První hodinu je taková sibérie, že z auta nevylezu. Už je trochu lépe a tak procházím Pražskou bránou do města.Tak si aspoň dám kávu. Mířím k náměstí a je mi opravdu zima. Naposledy jsem tady byla na Mělnickém vinobraní, ale to bylo krásně a náměstí bylo úplně plné. První hodinu přežiji v cukrárně, ale moc mě to nebaví a tak zase na chvíli vystrčím nos. Procházím uličkami. je tu fajn. Pokračuji k zámku, chumelí a  pak vysvitne slunce. Svět i Mělník je najednou mnohem, mnohem krásnější.

hora Říp

Soutok Labe s Vltavou – Vrázova vyhlídka

Předem mnou stojí římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla, jeden z nejstarších kostelů v Čechách, po pravé straně pak zámek a přede mnou Vrázova vyhlídka. Pokračuji na vyhlídku. Tak tenhle pohled mě uhranul, paprsky slunce opírající se o hladiny českých řek Labe a Vltavy, srdce země české. Úchvatná podívaná.

zámek Mělník

Pokračuji po cestě dolů k řece. Světlo si hraje  a tak se dívám na další magické místo, na posvátnou horu Říp a do celého kraje.  Zahradník na přilehlé vinici svaté Ludmily seřezává víno. Je chladno a je vidět, že mráz i poletující vločky zalézají za nehty. Do řeky Labe se tady vlévá i vltavský plavební kanál.

Soutok Labe s Vltavou

Zdymadlo Hořín

V dáli se slunce opírá i do zdymadla Hořín, technické památky, kterou projektoval František Sander.

Zdymadlo překonává výšku vzdutí Vraňanského jezu. Překonávaný spád je 8,5 m, zdymadlo je tak nejvyšší plavební stupeň v úseku Praha – Mělník. Do provozu bylo uvedeno v roce 1905.

Zámecká restaurace

Krásný pohled je také z restaurace u zámku. Těším se na vývar s nudlemi. Překvapením je, že  polední menu je podávané formou bufetu. V nabídce je polévka, 3 jídla, minisalátek a pití. Za 105 Kč se najíte sice ne královsky, ale dobře. A ten výhled k tomu, je k nezaplacení !!!

pod zámkem

Procházím ještě k zámku, na prohlídku se mi nechce, pokračuji ještě městem do chvíle, než se nebe zakaboní a je lepší přečkat čas v milé kavárničce Marlen (Legionářů 84). Příjemná kavárna i obsluha.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *