• Menu
  • Menu

Skřivaň

Nádherná viditelnost do dáli. Úplně natěšené se řítíme přes pole na posed u Pavlíkova. Máme svačinku i lahev piva. Budeme se kochat, ach! Jen vylezeme nahoru, tak začne takovej fičák, že po deseti minutách je romantika ta tam a je  nám taková zima, že to vzdáváme. Jsme v obci Skřivaň.

Skřivaň

Skřivaň

Ves 8 km od Křivoklátu, poprvé písemně uváděná v r 1355. V té době tu stál zemanský statek s poplužním dvorem a tvrzí, na jejímž místě byl v letech 1598-1608 vybudován renesanční zámeček, později několikrát upravovaný. Dnes je zámeček v soukromém vlastnictví.

Skřivaň

Kostel sv. Štěpána

Původně dřevěný kostel ze 14. století, na přelomu 16. a 17. století, byl na jeho místě postaven zcela nový. Jsou zde náhrobky Jana a Adama (otec a syn, zemřeli 1591 a 1592) Chotků z Chotkova, kterým patřila Skřivaň ve 2. pol 16. století, předků Žofie Chotkové, manželky arcivévody Františka d´Este, která spolu s manželem zahynula při sarajevském atentátu v r. 1914.

Kostel sv. Štěpána a dřevěná zvonice

Dřevěná zvonice

Čtyřboká vzpěradlová zvonice s bedněným zvonovým patrem z poloviny 17. století stojí u kostela. V době kolem roku 1838 byla její střecha částečně snížena,

Kostel sv. Štěpána a dřevěná zvonice

Malebná obec Skřivaň je částí obce Pavlíkov.

Část textu Skřivaň: Velká turistická encyklopedie, Středočeský kraj – Petr David, Vladimír Soukup

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *