• Menu
  • Menu

Podzim lomy Amerika

Z Velké na Malou  (Ameriku) !

Je sobota a tak hurá na Ameriku. Plné parkoviště a desítky turistů, kteří mají stejný nápad jako my. Temná obloha nevěstí nic dobrého, bláto a kaluže z nočního slejváku ještě nestačily uschnout a tak to pěkně klouže. Za pár minut je vše jinak a sluníčko, které vykouklo na obloze, ozařuje a navléká lom Velkou Ameriku i okolní přírodu do nádherných barev.

Velká Amerika
Velká Amerika

Britannia

Lom známe dobře, ale tentokrát je to změna. Ze skály je vidět, že se tady něco děje. Jsou tu mosty i lávky, na břehu kotví loďky, jsou tu i přístřešky. Romantické místo mají rádi filmaři a je jasné, že se díváme na kulisy k nějakému filmu. Společnost Film United tady natáčí s barrandovskými ateliéry britský historický seriál Britannia.

Velká Amerika - natáčení seriál Britannia
Velká Amerika – natáčení seriál Britannia

Malá Amerika – Rešná

Z Velké Ameriky jdeme k dalšímu lomu Malá Amerika. Procházka krajinou i s výhledem na hrad Karlštejn nám zabere nějakých 40 minut. Potkáváme skupinky a turistů i rodiče s dětmi.  Fouká vítr a tak je čas na pouštění draků.

příroda z Velké Ameriky na Malou Ameriku
příroda z Velké Ameriky na Malou Ameriku

K lomu procházíme částí lesa, které je zasypáno zlatým odstínem žlutých listů. U vstupu do lesa je cedule, že tu je přírodní rezervace. Vápencový lom  Malá Amerika je okolo zarostlý. Jeho velikost je nějakých 150 metrů, dno leží v nadmořské výšce 348 metrů /páté těžební patro. Lom je zatopen do výšky čtvrtého těžebního patra vodou, která vytváří Rešenské jezero.

Lom Malá Amerika
Lom Malá Amerika

Zpět se vracíme stejnou cestou, lidí přibývá a náš parádní  podzimní výlet končí. Začíná pršet a tak hurá do hospůdky na oběd!

Nedaleko odtud je další z vápencových dolů: Mexiko.

parádní výlet
parádní výlet
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *