• Menu
  • Menu

Svatý kopeček Mikulov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihomoravský kraj » Svatý kopeček Mikulov

Svatý kopeček Mikulov – Mariánská pouť.

Svatý kopeček je přírodní dominantou  města Mikulova. Poutní kostel sv.Šebestiána se svojí zvonicí a dalšími sakrálními stavy křížové cesty najdete na vrchu Svatého kopečku. Poutníci se sem vydávají už od roku 1623, kdy byla jejich cílem Černá Madona loretánská v kostele sv. Anny (dnes je to Ditrichštejnská hrobka). Původní kaple i kostel mnohokrát vyhořely. Po požáru kostela, a kdy  byl v roce 1786 kostel úředně zrušen , byla Madona přenesena do kostela sv. Václava. O  obnovu kostela  usiloval probošt August a k výročí 1000 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu,  byl kostel  nově vysvěcen 8. září 1865 na svátek Narození Panny Marie.

Svatý kopeček Mikulov

Svatý kopeček do r. 1622   byl dějištěm rejů a filipojakubských nocí (z 30.dubna  na 1. května) a nazýval se Tanzberg – Taneční vrch. Kvůli řádění moru v okolí  a z vděčnosti k Bohu se rozhodl kardinál Ditrichštejn tyto pohanské zvyky zastavit a přeměnil Tanzberg na Svatý kopeček. 2.7.1623 zde položil základní kámen poutní kaple, zasvěcenou sv. Šebestiánu, ochránci proti moru a nechal podél cesty zbudovat sedm pašijových kaplí.

Svatý kopeček je od roku 1946 chráněnou rezervací a od roku 1992 přírodní rezervací. Je známo, že vápencový vršek (363 m.m.m) a obnažené bělostné skály Svatého kopečku jsou  i bohaté   na  vzácnou faunou a flórou skalní stepi. Např . kudlanka nábožná , zlatohlávek , tesařík  a výři velcí, kteří hnízdí ve stěně opuštěného lomu, Lumnitzerův hvozdík, záraz, rozkvetlé hlohy a šípkové růže..

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *