Svatý kopeček Mikulov – Mariánská pouť.
Svatý kopeček je přírodní dominantou města Mikulova. Poutní kostel sv.Šebestiána se svojí zvonicí a dalšími sakrálními stavy křížové cesty najdete na vrchu Svatého kopečku. Poutníci se sem vydávají už od roku 1623, kdy byla jejich cílem Černá Madona loretánská v kostele sv. Anny (dnes je to Ditrichštejnská hrobka). Původní kaple i kostel mnohokrát vyhořely. Po požáru kostela, a kdy byl v roce 1786 kostel úředně zrušen , byla Madona přenesena do kostela sv. Václava. O obnovu kostela usiloval probošt August a k výročí 1000 let od příchodu Cyrila a Metoděje na Moravu, byl kostel nově vysvěcen 8. září 1865 na svátek Narození Panny Marie.
Svatý kopeček do r. 1622 byl dějištěm rejů a filipojakubských nocí (z 30.dubna na 1. května) a nazýval se Tanzberg – Taneční vrch. Kvůli řádění moru v okolí a z vděčnosti k Bohu se rozhodl kardinál Ditrichštejn tyto pohanské zvyky zastavit a přeměnil Tanzberg na Svatý kopeček. 2.7.1623 zde položil základní kámen poutní kaple, zasvěcenou sv. Šebestiánu, ochránci proti moru a nechal podél cesty zbudovat sedm pašijových kaplí.
Svatý kopeček je od roku 1946 chráněnou rezervací a od roku 1992 přírodní rezervací. Je známo, že vápencový vršek (363 m.m.m) a obnažené bělostné skály Svatého kopečku jsou i bohaté na vzácnou faunou a flórou skalní stepi. Např . kudlanka nábožná , zlatohlávek , tesařík a výři velcí, kteří hnízdí ve stěně opuštěného lomu, Lumnitzerův hvozdík, záraz, rozkvetlé hlohy a šípkové růže..
Přidat komentář