• Menu
  • Menu

Vánoční trhy Drážďany – Striezelmarkt

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Vánoční trhy Drážďany – Striezelmarkt

Na trhy do Drážďan 

Nejstaršímu německému vánočnímu trhu, drážďanskému Štrýclmarktu (německy Striezelmarkt), je letos 585 let. Jednu z hlavních atrakcí a oblíbený fotomotiv vánočního trhu představuje 14,61 m vysoká krušnohorská stupňová pyramida. Štrýcl (německy Striezel), adventní pečivo a předchůdce dnešní drážďanské štoly »Dresdner Christstollen«, dal trhu jeho jméno již v pozdním středověku. Štrýclmarkt se letos koná od 27. listopadu do 24. prosince 2019.

Vánoční trhy v Drážďanech jsou nejenom pro svou vzdálenost od našich hranic, ale i svou  širokou nabídkou programu během adventních svátků, tipem na krásný adventní výlet.  Návštěvníci si mohou vybrat hned z jedenácti rozmanitých vánočních trhů – od středověkého, tradičního, až po zábavu ve stylu „Apré Ski“. Drážďany jsou ideální příklad pro návštěvu, a to nejen na jeden den strávený na vánočních trzích. Město nese přezdívku Florencie na Labi, a kdo zde byl naposledy před revolucí, dnes město ani nepozná. Drážďany nabízejí kromě mnoha příležitostí k nákupu také úžasné památky, například obnovený Dóm Frauenkirche, obrazárnu Zwinger, areál Rezidenčního zámku s několika expozicemi, butiky, kavárny a bary blízké alternativní kultuře ve čtvrti Neustadt. Zajímavý může být i výlet do okolí, například na Popelčin zámek Moritzburg, odtud na  dvě úzkorozchodné parní železnice. Nezapomeňte navštívit  nejslavnější evropskou porcelánku v  Míšni .

Striezelmarkt – nejstarší vánoční trh v Německu

Nejstarší vánoční trh v Německu, drážďanský Striezelmarkt, slaví v letošním roce své 585. narozeniny. Svařené víno, tradiční perníčky, vůně skořice se linou skrz celý sváteční prostor. Návštěvníci zde mají možnost zakoupit tradiční dřevěné krušnohorské ozdoby, ochranovské hvězdy či lužické modrotisky. Nechybí samozřejmě ani originální drážďanská vánoční štola, tzv. „Dresdner Christstollen“.

Striezelmarkt Dresden
Striezelmarkt Dresden

Vánoční štola – Striezel 

Jméno nejstaršího vánočního trhu v Německu bylo v pozdním středověku odvozeno od vánočního pečiva zvaného „štrýcl“ (Striezel), dnes známého jako vánoční štola. Oblíbené jsou tradiční štolové slavnosti (Stollenfest), které se konají v letošním roce dne 6. prosince. Od zámku, kolem Zwingeru a Semperovy opery, kostelů Hofkirche a Frauenkirche až na Striezelmarktu je vezena čtyřtunová vánoční štola. Hlavní atrakci představuje také 14,61 metrů vysoká krušnohorský stupňovitá pyramida, která je díky svým rozměrům největší svého druhu na světě.

Pfunds Molkerei – nejkrásnější mlékárna na světě

Mlékárna,  jejíž  vyzdobené stěny i stropy  s tisíci  dlaždiček,   včetně  secesních lamp,   patří mezi nejkrásnější na světě. Připravte se na velké fronty, ale stojí za to vidět! Adresa:  Bautzner Str. 79, 01099 Dresden

Pfunds Molkerei Drážďany
Pfunds Molkerei Drážďany

S dětmi do kouzelného domu  „Pflaumentoffel“

Pro malé návštěvníky je připravena výroba vánočních ozdob a dárků v domě kominíčka ze sušených švestek zvaného „Pflaumentoffel“. Mohou se těšit i na loutkové divadlo, dětskou železnici či kolotoč, který hraje všemi barvami.

Program je velmi pestrý: více zde

Striezelmarkt Dresden
Striezelmarkt Dresden

Nakupování o adventu

Drážďany jsou velmi oblíbeným místem  pro  nákupy. Hlavní nákupní zóna vede od hlavního nádraží ulicí Prager Strasse směrem k zámku a nabízí výběr mezinárodních značek, bohaté nákupní pasáže i turistické speciality.Luxusní obchody je možné najít v nákupní pasáži QF u Frauenkirche a v barokní čtvrti kolem Königstrasse na druhé straně Labe. Nápadité a originální zboží je možné v pulzující čtvrti Äussere Neustadt.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *