• Menu
  • Menu

Nový Zéland – Severní ostrov 1

Muriwai Beach – Terejové 

leží u západního pobřeží Aucklandu na Severním ostrově Nového Zélandu. Žije zde velká kolonie Terejů, anglicky „gannets“ /Murriway Gannet Colony/. Svá hnízda si staví nad strmými útesy. Je trošku opar, ale pláž a útesy jsou tak nádherné, až to bere dech. Černý písek mezi burácejícím příbojem a písečné kopce. Připadám si jak na jiné planetě. Muriwai Beach má černý písek, který je zbarven obsahem železa pocházejícího z dávných sopek. Každý rok zde hnízdí od března do srpna asi 1200 párů terejů. Během podzimu a počátkem zimy bývají hnízdiště opuštěná, samečci se pak vrací v období června až července a kuřata se líhnou v létě. Hnízda jsou jen několik centimetrů od sebe. Každá dvojice klade jedno vejce a rodiče se střídají na hnízdě. Mláďata se líhnou holá, ale během týdne už jsou pokryté načechranými peříčky. Terej je bílý a přibližně 89 cm vysoký, má zlatou hlavu a krk, černé letky po celém rozpětí křídel a černý ocas. Rozpětí křídel mají až 180 centimetrů.Pozoruji tereje při lovu, jak ladně krouží nad vlnami moře ve výšce kolem 30 metrů a znenadání se vrhnou směrem k vodě a za pár vteřin se vynoří z vody spolu s kořistí a znovu se připraví na další zteč. Obvyklá strava terejů jsou malé ryby, sardinky, ančovičky a makrely. Největší kolonie na Novém Zélandu jsou na Cape Kidnappers, pláž Muriwai, Marlborough Sounds a Farewell Spit.

terejové na Muriwai Beach
terejové na Muriwai Beach

Pláž Piha

Zajela jsem si ještě na pláž Piha. Natáčel se tu můj oblíbený film Piáno. Fouká silný vítr, trochu prší a za pár minut jsem obalená černým pískem. Přesně jsem si vybavila scénu z filmu jak Ada přijíždí z Anglie na černou pláž a prochází pralesem. Neustále prší a všude je spousta bahna. Moře je  bouřlivé, husté stromy a křoviska jsou jen obtížně prostupná.

Piha Beach leží asi 40 km od Aucklandu na západním pobřeží Waitakere Ranges, Piha Beach je ohromující pláž s černým pískem usazena v dramatické krajině skal a subtropických deštných pralesů. Je zvláště oblíbená u surfařů, má i vlastní místní surfařskou školu. Ale teď tu není ani noha.  U pobřeží občas zahlédnu delfíny.

Piha Beach
Piha Beach

cestopis následující den Muzeum Kauri

na konec cestopisu

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *