Kauri muzeum a Trounson Kauri Park
Kauri muzeum 5 Church Rd, Matakohe 0593, Nový Zéland, se nachází ve vesničce Matakohe, (1,5 hod. od Aucklendu), na západním pobřeží Severního ostrova Nového Zélandu. Muzeum obsahuje mnoho exponátů, které vyprávějí příběh o pionýrských dobách, kdy evropští osadníci v regionu Matakohe, těžili neobvyklé stromy kauri. Jde o druh sosny, která roste jen na NZ. Český název je damaroň jižní. Jeho gigantický kmen se od kořenů směrem ke koruně téměř nezužuje. Řadí se mezi největší existující stromy. Vyrůstá do výšky 30 až 60 metrů a průměr kmene dosahuje 3 až 7 metrů. Nejstarší stromy se dožívají 2000 let. Ještě před 200 lety se kauri tree vyskytoval všude na severu země. Z původních lesů dnes zůstalo jen malé množství a to díky Evropanům, kteří okamžitě rozeznali jeho kvalitu dřeva a začali s kácením a devastací porostu. Strom je odolný proti vlhkosti a hmyzu. Z kauri dřeva se začal vyrábět nábytek, lodě, hráze, chodníky, střechy a další výrobky ze dřeva. Zkamenělá pryskyřice se sbírala a také vykopávala ze země. Vyrábějí se zní jantarové šperky, vázy, mísy, sošky, korálky a všelijaké ozdoby. V muzeu je plno vzorků hmyzu ve zkamenělé pryskyřici. Kůra stromů byla nařezávána a tím se získávala čerstvá pryskyřice, z které se připravoval kvalitní lak. Dnes jsou stromy kauri chráněny. Maorové dřevo používali především ke stavbě lodí, na stavbu domů a na dřevořezbu.
Pryskyřice slouží k rozdělávání ohně. Stromy měli ve veliké úctě a pokud strom pokáceli prosili bohy za odpuštění. Muzeum je na obrovské ploše. Obsahuje sbírkou Kauri pryskyřice a nábytek z kauri. Je rozděleno na křídla. Názorně je to na přiloženém letáčku. Například Sterling Wing ukazuje fascinující šesti pokojový dům z roku 1880, kompletně zařízený s původním vybavením a realistickými modely oblečenými v dobových kostýmech a v pokojíčku si hrají děti. Figuríny v původních šatech představují jak se opracování dřevo. Pěkná je i rozsáhlou sbírku fotografií z dob průkopnické éry. Prohlédli jsme si strom s obvodem 8 1/2 metrů a součástí muzea je funkční parní pila. Jak jsem vešla do muzea, měla jsem pocit, že se zastavil čas. Figuríny řežou dřevo, vyrábějí nábytek, dřevaři nařezávají kmeny ze kterých teče pryskyřice. Hned vedle muzea je Matakohe Pioneer Church Hall. Tato budovu si postavili osadníci 4 roky po svém příjezdu. Sloužila jako kostel, škola a veřejné místo setkání.
Jezera Kai Iwi, Taharoa a Waikere
Z muzea jsme se vydali na sever k jezerům Kai Iwi, Taharoa a Waikere. Jsou spojeny úzkým kanálem. Rozloha je 538 ha. Do jezer nevtéká žádná řeka, voda je pouze nahromaděná dešťová. Bílý písek, teplá voda. Maximální hloubka jezera Taharoa je 37 m, a Lake Waikere 30m. Jezero Kai Iwi je podstatně mělčí než ostatní dvě jezera a má maximální hloubku 16 metrů.
Trounson Kauri Park
Po hodině jízdy jsme v Waipoua Forest a Trounson Kauri Park, kde si můžeme prohlédnou a projít se v dnes již ojedinělém Kauri lese. Nejobdivovanější a největší strom je Tane Mahuta,“Král lesů“. Jeho stáří je odhadováno něco mezi 1250 až 2500 lety. Je 51,5 metrů vysoký. Obvod má 13,77 metrů. Druhý nejdéle žijící je Te Matua Ngahere. Podporuje se vznik nového lesa a dají se i vidět malé stromky, než vyrostou bude to trvat dalších 1000 let. Park a dva vzácné stromy lze navštívit jen několika minutovou procházkou od silnice.
Ubytovali jsme se v turistickém městečku Paihia s výhledem na jedno z nejkrásnějších míst NZ, Bay Of Islands. Zítra se na lodi vydáme na průzkum ostrovů. Večer jsme se synem pozváni na skvělé Barbecue.
cestopis předcházející Terejové
Přidat komentář