• Menu
  • Menu

NOVÝ ZÉLAND – SEVERNÍ OSTROV 6

Wai-O-Tapu – Posvátné vody

Wai-O-Tapu Thermal Wonderland leží 40 kilometrů od města Rotorua směrem po silnici na Taupo. Je jednou z největších a nejpestřejších vulkanických oblasti Nového Zélandu. Rozkládá na ploše 18  km². Překlad názvu z māorštiny je „Posvátné vody“. Zaplatíme vstupné 32,50 dolar NZD a po zpevněné cestě a někdy po schůdkách si obejdeme nádherně barevné zázraky přírody. U každého zajímavého úkazu je podrobná tabulka s názvem a popisem geologického vzniku. Vroucí jezírka z bahna a hlubokých hydrotermálních pramenů mění svou barvu podle počasí a bublající voda má 100 °C a více. Rozptýlené propadlé krátery mají obvod kolem 50 metrů a hloubku 20 metrů. Okruh zahrnuje dvacet pět samostatných příkladů geotermální aktivity a  tří kilometrová prohlídka zabere něco přes dvě hodiny. Zápach je produkt činnost, která probíhá přímo pod nohama. Postupuji podle mapy, která vede nejdříve k Devils Home, zhroucenému kráteru. Má nazelenalý odstín ze sopečných par a železitých solí unikajících do ovzduší.

Wai-O-Tapu
Wai-O-Tapu

The Devil’s Ink Pots, varné hrnce černého bahna, jehož vodní hladiny kolísají podle množství srážek. Nejkrásnější je Champagne Pool. Má 65m v průměru a je 62m hluboké. Jedná se o největší přírodní pramen v této oblasti. Vznikl před více než 700 roky. Vysoké teploty v hloubce přetavují minerály ze skály do vody. Zlato, stříbro, rtuť, síru, arsen a thalium jsou absorbovány a na povrchu u okrajů jezera se tvoří barevná paleta. Nejasnější je oranžový odstín. The Devil’s Bath je toxická směs síry a železitých solí, které se kombinují s minerály a vytváří žlutozelenou barvu. Artist’s Palette jezero s barevných nerostných ložisek z přepadu od Champagne Pool Hot Spring , Opal pool  velké jezero se žlutozelenou barvou

Lady Knox Geyser

K popisu jsem vybrala jen ty nejkrásnější místa, ale trasa je mnohem delší. Po prohlídce se jedeme podívat na Lady Knox Geyser, který je v asi 2 km od návštěvnického centra. Jméno získal podle Lady Constance Knox, druhé dceři Uchtera Knoxe, 15. guvernérovi Nového Zélandu. Nemá původní název z Māorštiny, protože byl objeven až v roce 1901. Erupce gejzíru propuká do výšky až 20 metrů a to každý den pravidelně v 10,15. Ke vstupu stačí vstupenky z návštěvnického centra. Erupci je přítomen prapůvodce a občas, když gejzír zleniví, hodí do kráteru kousek mýdla a atrakce je na světě.

Lady Knox Geyser
Lady Knox Geyser

Vodopády Huka

Nasedáme do auta a po půl hodině jízdy k jezeru Taupo je zastavujeme u vodopádu Huka, na kterém je nejkrásnější bleděmodrá barva vody, která teče z nejdelší řeky NZ a jmenuje se Waikato. Vodopád padá z výšky 11ti metrů a proteče zde 220.000 litrů za každou vteřinu.

 Jezero Taupo

Na skok se zastavujeme u sladkovodního jezera Lake Taupo má neuvěřitelnou plochu 616 km2 a je svojí rozlohou na prvním místě na NZ. Po obvodu měří 193 kilometrů a na nejhlubším místě dosahuje 186 metrů. Hlavní přítoky jsou řeky Waitahanui, Tongariro, Taupo a Tauranga.

Lake Taupo
Lake Taupo

 Waitomo Caves

Od jezera pokračujeme dál k Waitomo Caves, po cestě je krásná a malebná krajina. Ujeli jsme skoro dvě hodiny a to zbytečně, protože jeskyně jsou zatopené a zavřené. Zpřístupnili jen menší část, kterou jsme si prohlédli, ale výlet na lodičkách s pozorováním světlušek se nekonal.

Jedeme se ubytovat zpět do Aucklandu a další výlety budou do okolí města.

na začátek cestopisu

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *