• Menu
  • Menu

Mexiko 11

Museo de las Culturas de Oaxaca

Nejdříve jsme se chtěly dobře nasnídat, ale nemohly jsme opět nic šikovného najít. Nakonec Janka už ze zoufalství, vytáhla průvodce a vybrala pekárnu PAN AM na Calle Mariano Abasolo 103, která své napečené dobroty servírovala v pěkné malé kavárně ve vedlejším vchodu. Byla to vlastně zahrada, ve které mimo slunečníků dělal stín vysoký strom, na kterém byly zavěšené keramické opičky. Našly jsme si dvě místa u dřevěného stolu. Na jídelním lístku nabízeli vafle s čerstvým ovocem a to jsem nemohla odolat. Janka si objednala ovoce, cereálie s oříšky a medem. Trochu nechápavě jsme koukaly jak u snídaně hodují jiní lidé. Hory masa, placek všeho druhu a teprve něco sladkého na konec. Moc jsme si pochutnaly, ale hrozně dlouho trvalo, než nám donesli účet, několikrát jsem opakovaně žádala o zaplacení.

Pan Am

Jardín de Etnobotánico Oaxaca

První, co jsme chtěly dnes navštívit, byla Jardín de Etnobotánico Oaxaca. Bohužel měli zavřeno a tak jsme se musely spokojit pohledem na zahradu z kláštera Santo Domingo při návštěvě muzea Museo de las Culturas de Oaxaca. I tento výhled na exotické kaktusy a sukulenty ohraničené stěnami dominikánského kláštera stál za to. Rostou zde stovky druhů rostlin pocházejících z oaxackých údolí. Zahrada s více jak dvěma hektary byla oficiálně otevřena v roce 1988 a to díky iniciativě místních občanů, kteří protestovali proti výstavbě luxusního hotelu, kongresového centra a parkoviště, které zde měly původně stát. Umělci Francisco Toledo a Luis Zárate byli zodpovědní za design zahrady. Nejdříve se museli vypořádat s prvním úkolem a zlepšit půdu, která byla silně znečištěna vápnem během stavby kláštera. Dalším problémem byl vážný nedostatek vody v oblasti a nemohla se čerpat z vodních zdrojů města. Proto má zahrada největší systém sběru dešťové vody ve státě Oaxaca. Různé kanálky, bazénky a podzemní potrubí zavlažují zahradu. Následovalo vysázení rychle rostoucích stromů, aby dodávaly potřebný stín. Rozhodli se uspořádat zahradu ve dvou pásmech, suchém a mokrém. Nejdříve vysázeli rostliny, které byly schopné přežít v suché zóně a nevyžadují žádnou zálivku a až po vybudování kanálů sázeli rostliny z deštného pralesa. Dnes tu existuje více jak 7000 exemplářů a téměř 1000 druhů, vše ze státu Oaxaca. Mnohé z těchto rostlin byly zachráněny během budování silnic nebo byly darované.

Jardín Etnobotánico de Oaxaca

Museo de las Culturas de Oaxaca

Museo de las Culturas de Oaxaca v bývalém klášteře Santo Domingo de Guzman představuje archeologické, historické a etnografické sbírky nejvýznamnějších historických památek v zemi. Rozlehlý klášter byl téměř bez dalších návštěvníků a my si mohly v klidu představovat, jak zde asi členové dominikánského řádu žili, pracovali a prováděli své náboženské aktivity. Prostory, kde je muzeum, se nacházejí v prvním patře, do kterého se vchází elegantním schodištěm a nad nímž je ve zlatě zdobený štukovaný strop se světci. Čtyři arkádové chodby obklopují fontánu ve tvaru čtyřlístku s tzv. živým pramenem. Otevřený prostor s opěrnými sloupy zdobí původní fresky znázorňující život mnichů. Procházely jsme se dlouhými chodbami, odkud jsou průhledy do krajiny a samozřejmě i na Jardín de Etnobotánico Oaxaca. Je tu i několik dalších vnitřních nádvoří, na které se dá vstoupit a čtrnáct sálů s expozicemi, které jsou prosvícené denním světlem z hlavního nádvoří. Prohlédly jsme si knihovnu Fray Francisco de Burgoa, kde na policích z červeného cedru leží 40 tisíc svazků knih a pět století nashromážděných informací o vědě geografii, náboženství, umění, literatuře a historii. Knihovna získala své jméno po dominikánském mnichovi a učenci s mimořádným talentem. Svědomitě zapisoval historii a popisoval zvyky a obřady původních obyvatel.

knihovna Fray Francisco de Burgoa

Leopoldo Méndez

Mimo stálých expozic nabízí museum i dočasné výstavy a byla to obrovská náhoda, že jsme měly možnost si prohlédnout 350 grafik. Jejich autorem byl Leopoldo Méndez, který je považován za nejlepšího grafika v historii Mexika. Jeho tvorba oslavuje revoluční hrdiny, dávnou historii a lidovou kulturu. Patří mezi tak slavná jména jako byli umělci José Clemente Orozco, David Alfaro Siquieros a Diego Rivera.

Leopoldo Mendéz

cestopis předcházející

Pokračovaní v další části……

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *