• Menu
  • Menu

Mužský

Vrch Mužský v Českém ráji

Zvláštní název pro malou obec s malebnými chaloupkami,  schovanou v Českém ráji, pod stejnojmenným vrchem Mužský. Ves v mírném svahu na pískovcové skalní plošině je vesnickou památkovou rezervací. Velkou nepravidelnou náves obklopují přízemní roubené domy pojizerského typu z 18. a 19. století. Před zničením byla zachráněna a zrestaurovaná dvoukomorová roubená sýpka se zápražím a pavláčkou. Náves lemuje kaštanová alej, stromy jsou staré více jak 100 let a je jich 31. Na návsi stojí dřevěná zvonička.

Západ slunce na vrchu Mužský

Vystoupit na jednu z výrazných dominant Českého ráje, není tak těžké. Holý čedičový vrch (463 m). Máme smůlu je zataženo, ale i tak výhledy do krajiny se všemi dominantami Českého ráje jsou překrásné. Je vidět Lužické a Jizerské hory, západní Krkonoše, České středohoří, Ralsko, Bezděz, Ještěd a další.

Pomník prusko-rakouské události

Na vrcholu Mužský, který je o něco nižší z důvodu lámání kamene, stojí pomník připomínající události z prusko- rakouské války r. 1866. Tehdy tady měla stanoviště rakouská artilerie. V letech 1869 a 1890 se zde konaly tábory z  lidu. Ve stěně lomu se dochovala mohutná podzemní komora, přístupná úzkou průrvou, založená přímo pod vrcholem v hlavním sopouchu sopky, který obsahoval nejkvalitnější čedičovou surovinu.

Skalní hrady

Ve středověku zde vzniklo několik skalních hradů. Rokle je dělí na pět částí – Hrada, Mužský, Příhrazské skály, skály u Drhlen a skály u Valečova.

Na Krásné vyhlídce

Východ slunce na Krásné vyhlídce

Krásná vyhlídka a také restaurace a penzion je od obce Mužský vzdálená asi 1 km. Tady jsou výhledy do celého kraje umocněny  možností dát si něco dobrého nebo posedět u dobrého piva. Je jedno jestli sem vyrazíte brzy ráno, kdy se probouzí paprsky slunce. Je tu krásně i přes den a večer při západu.

Ráno na Krásné vyhlídce – Ještěd

Část textu : Velká turistická encyklopedie – Petr David a Vladimír Soukup

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *