• Menu
  • Menu

Těžká práce na řece Lay Myo MT 10

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Těžká práce na řece Lay Myo MT 10

Dnes nás čeká ještě jedna zajímavost. Na řece Lay Myo, po které plujeme z míst, kde žijí  pavoučí ženy, se na některých místech těží kámen.

ruční kutání kamene Barma
ruční kutání kamene Barma

U břehu jsou haldy kamení, bárky s vrstvící se kamennou pokrývkou, barmské kloboučky. Přistáváme u břehu , kde stojí několik lodí. Je tu rušno. U malého dřevěného přístřešku, si objednáváme čaj  a jdeme prozkoumat haldy. Dívky a chlapci, ženy a muži, zde kámen ručně kutají a v ošatkách pak přenášejí  těžký úlovek k přistaveným lodím. Tady pak muži  čekají až budou mít loď naplněnou. Dívky a ženy postupně přecházejí po vratkých prknech spojující břeh s lodí a sypou  kamení na loď. Z jejich  tváří a zvonivého smíchu  není  jediného náznaku, že práci, kterou dělají,  je nejenom špinavá, ale také opravdu těžká. Na břehu mezi haldami jsou i  další ženy a děti, které se věnují koupání a praní prádla.

nakládání kamene na loď
nakládání kamene na loď

Dobrá nálada je nakažlivá a tak si z této zastávky bereme nějakou s sebou. Řeka s odpoledními paprsky, které se odrážejí na hladinu, přináší  klid. Příjemný vánek, koupající se děti , ženy i muži , to vše spojené s pohledy na průzračnou vodu a ubíhající barmskou krajinu.

Škoda, že nemáme plavky !

ulom kamene Barma
lom kamene Barma

Tak ještě návštěvu chrámu Kothaung , který je při cestě. Nádherný pohled do krajiny s kouřovým večerním nádechem je  odměnou a krásnou  tečkou dalšího barmského putování.

Unavení , ale opravdu obohaceni dnešním výletem, zveme Caňona na dobrou večeři do oblíbeného Moe Cherry restaurantu  a společnými silami připravujeme plán naší další cesty po Barmě.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *