• Menu
  • Menu

Chrám Kothaung – chrám 90 000 soch

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Chrám Kothaung – chrám 90 000 soch

Chrám  Kothaung leží ve městě Mrauk – U, které bylo posledním  hlavním městem v Rakhinu  až do roku 1784, a to celých 354 let. Chrám postavil  v letech 1554 – 1556 král Mintaikkha, syn krále Minbuna a  je největším chrámem v Maruk-U. Syn chtěl velikostí  chrámu předčít stavbu svého otce Shittaunga s 10 000 sochami. Název  kothaung znamená  „chrám 90 000 zpodobnění“.

chrám Kothaung ve městě Mrauk U , Barma
chrám Kothaung ve městě Mrauk U , Barma

Chrám, byl dle jedné  legendy zničen v roce 1776  požárem, kdy jej měl zasáhnout  snad blesk, další legenda říká, že byl  zbořen hledači drahokamů. Další možností je, že byl chrám postaven z nekvalitních kamenů. Chrám je z vnější strany lemován reliéfy s tisíce Buddhů.

chrám Kothaung ve městě Mrauk U , Barma
chrám Kothaung ve městě Mrauk U , Barma

Prošli jsme několik tajemných chodeb a poté vylezli po schodech na vrchol chrámu. Ke chrámu přijížděli  lidé, hlavně buddhističtí mnichové.  Na vrchní terasu se vyjde hlavním schodištěm a odtud je pak  možné pozorovat vlnící se okolní krajinu pasoucí se stáda dobytka i  každodenní  život  v okolí. Jediným šrámem na krásné scenérii zapadajícího slunce bylo opravdu hlučné muzicírování a naplno puštěná skřípající muzika v přistavených povozech- rikšách.

Chrám byl v posledních letech podroben rekonstrukci.

Cesta  ke chrámu značená není, ale každý obyvatel města  Mrauk U vám ji rád ukáže.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *