• Menu
  • Menu

Památky v Mandalay MT 26

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Myanmar /Barma/ » Památky v Mandalay MT 26

Po dlouhé době vidíme v televizi zprávy. Titulky jasně říkají, že se díváme na zprávy z Ukrajiny. Zapálené ohně, barikády, zranění lidé. Další zprávy jsou z egyptské Gízy, útok. Možná, že nás potěší zápas Berdycha na Australian Open. Hm, tak prohrál.

Snídaně se známkou lepší 4 v ET hotelu nám náladu moc nevylepší a tak už dost špatně naladění odcházíme do kanceláře pro letenky. Dneska je den blbec a tak tu strávíme 2 hodiny. Chvíli stojí letenka 30 USD, za pár minut už 60… telefonování, počítání, faxování…to by člověk všechno chápal, ale když vám do toho po celou dobu buší kladiva a řvou vrtačky, tak je to hrůza! Konečně máme letenky do Bangkoku a Krabi, s datem odletu 27. ledna, v ruce.

Královský palác

Na ulici potkáváme mladý pár z Holandska. Shánějí bezúspěšně mapu Mandalay. Půjčujeme jim naši mapu na ofocení. Nějak nám vyhládlo a tak jdeme na oběd do evropské restaurace. Trochu se děsím, je tu temno, špinavý jídelní lístek a příliš mnoho jídel na výběr. Člověk by měl dát na první dojem a rychle zmizet, mohl by si ušetřit odpornou chuť nakyslé zeleninové polévky. Jediná záchrana je sklenka myanmarského piva. Potřebuji něčím zajíst tu pachuť v ústech.

Na druhé straně ulice vidíme růžovou moderní kavárnu Donut King. S neskromnou žravostí a opravdovou slastí si dáváme lahodné kapučíno a danuty s oříškama. Mńam, Mńam, to je dobrota! Je to tak dobré, že si dáváme ještě nášup. Potkáváme znovu náš pár z Holandska. Jejich cesta po Asii začala tady a v Asii stráví 4 měsíce. A tak dáváme  našich několik tipů na cestování : Khao Sok v Thajsku, Gibbon experience v Laosu a Phon Kulen v Kambodži a mnoho dalších. V Asii jsme popáté.

Královský palác a další památky

Směřujeme směr Královský palác. Rozlehlý komplex, jdeme směrem k bráně. Sedí zde vojáci a jasně dávají najevo, že tudy ne ! Tento vchod je pro civilisty uzavřen. Další je vzdálen 2 km.  Před tím správným vstupem do paláce ještě domlouváme s klukama na motorkách menší okruh po zdejších památkách. Domluveno!  Původně jsme si chtěli zajistit auto s řidičem, ale přemrštěné taxy za odvoz nás odradily. Královský palác je velmi rozlehlý. Projdeme všechny prostory a ještě vystoupáme na vyhlídku odkud je krásný výhled nejenom na palác.

Nasazujeme helmy, sedáme na motorky a vyrážíme!

Královský palác

Shvenandaw Kyaung a Kuthodaw Paya

První zastávkou je překrásný starý dřevěný  palác  Shvenandaw Kyaung , tak ten mě opravdu okouzlil. Přenádherný. Další z opravdových skvostů je palác Kuthodaw Paya „ největší kniha světa „ .  Na 729 mramorových deskách je vytesán text všech 15 knih Tripitaky. Opět překrásný bílý labyrint.

palác Shvenandaw Kyaung

Mandalay Hill

Brzy bude zapadat slunce a nás ještě čeká cesta na Mandalajskou horu – Mandalay Hill. Motorky dost pod námi funí, když se snaží vyjet kopec. Před vrcholem je velká socha stojícího Buddhy. Hora je už plná lidí, aut, motorek. Všichni máme stejný cíl, pozdravit zapadající slunce. Je opravdu obdivuhodné, když kolem nás v šíleneém vedru vybíhají sportovci i nesportovci, holky, kluci i senioři. Na mandalayské hoře je neskutečné množství lidí.  Před vstupem do paláce na vrcholu hory se musíte zout  a je na vás zda si boty ponesete nebo si je za úplatu schováte v úschovně. Atmosféra  je příjemná. Pod námi se třpytí řeka Ayeyrwada. Slunce zapadlo,  před vstupem na vyhlídku je  šrumec. Je už tma a tak sedáme na motorky a v obrovském štrúdlu odjíždějící a odcházejících se vracíme zpět. Ani nejdeme na večeři, jsme utahaní a ráno musíme vstávat ve 4.30. Čeká nás cesta na nejdelší teakový most na světě U-Bein bridge a další památky.

Mandalay Hill

Pokoj je neuklizený, ručníky  špinavé a ani nedávají balenou vodu. No co, ráno je se na co těšit a tak dobrou.

Mandalay

Poslední královské hlavní město, založené před 150 lety. Město je druhé nějvětší v Barmě. Rozprostírá se na břehu řeky Ayeyarwady /Irrawaddy/ a je vzdálené 695 km severně od hlavního města Yangoonu. Město není nějak přitažlivé, pokud máte ale čas, určitě není na škodu tady strávit aspoň jednu noc a prohlédnout zajímavosti. Žije zde 60% mnichů z celého Myanmaru.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *