• Menu
  • Menu

Nádraží Kořenov

Když si odmyslíme řeku Jizeru, rozdělující Jizerské hory a Krkonoše, tak poslední sídlo na západní straně pomyslné hranice mezi oběma pohořími je Kořenov. Obec vznikla na přelomu padesátých a šedesátých let sloučením obcí Příchovice a Polubný a osad Jizerka a Rejdice. Díky své poloze je to jedno z ideálních míst pro letní či zimní dovolenou. V okolí najdeme mnoho známých turistických cílů. Mimoto na vlakovém nádraží Kořenov si můžeme prohlédnout Muzeum a Výtopnu ve správě Železniční společnosti Tanvald.

Kořenov a okolí

Muzeum Ozubnicové dráhy

Již od svého vzniku v roce 2008 se stalo Muzeum ozubnicové dráhy příjemným zpestřením v situaci, kdy vám ujede vlak nebo tipem pro zajímavý výlet za deštivého počasí, které je v Jizerských horách velmi časté. Najdeme tady především exponáty, které se týkají někdy i velmi pohnuté historie naší nejstrmější  Ozubnicové trati, vedoucí mezi Tanvaldem  a Harrachovem. Množství textů, fotografií nebo modely různých druhů ozubnice a další technické zajímavosti i o nejbližších železničních tratích, včetně spojení do polské Sklarzske Poreby na jednom místě. Nejen všem fanouškům železnice můžu vřele doporučit.

Muzeum Ozubnicové dráhy

Výtopna Kořenov

V roce 2016 byla otevřena i nově zrekonstruovaná Výtopna Kořenov. Najdeme ji v západní části areálu nádražní stanice. Samotná stavba z roku 1903 sloužila svému účelu až do druhé poloviny 80. let minulého století. V zimě 1987 došlo pod náporem sněhu k prolomení střechy a od té doby výtopna chátrala. Dle původních plánů došlo k postupnému obnovení objektu. Dnes slouží k deponaci historických vozidel, které využívá Železniční společnost Tanvald k pořádání nostalgickych jízd. Během komentované prohlídky se dozvíme mnoho zajímavých informací, které doplní znalosti, získané při návštěvě muzea. Posledním unikátním exponátem ve výtopně je vagón který jezdil v muzejním provozu až do roku 2008 na Jungfraubahn ve Švýcarsku.

Výtopna Kořenov

Prohlídka Muzea a Výtopny je během konání nostalgických jízd individuální. Bývá tu velké množství lidí. Když sem zavítáme jindy, je tady mnohem větší klid, ale zase se připravíme o krásný zážitek z projížďky po krásném kraji historickým vlakem.

Všechny podrobnosti ohledně otevírací doby, výše vstupného nebo termíny jízd historického ozubnicového vlaku lze najít na: http://www.zubacka.cz/

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *