
Městečko rozkládající se v regionu Languedoc-Roussillon. Narbonne protíná Canal de la Robine zapsaný v seznamu světového dědictví lidstva UNESCO. Žije zde 52. 300 stálých obyvatel v samotném centru a se spádovými předměstími se počet šplhá k 122 000. Město je středem přírodní rezervace Narbonne a Středomoří. V blízkosti se nachází spousta přírodních jevů pro milovníky kuriozit a fotografování. Také opatství Sainte-Marie de Frontfroide či jiné drobné sakrální stavby. Obec založená Římany ve druhém století před Kristem byla jedna z nejstarších v Galii. Dodnes se v centru nacházejí upomínky této velkolepé epizody století (Cathédrale Saint-Just-et-Saint-Pasteur, arcibiskupové palác, zbytky Via Domitia … ). Centrum regionu Languedoc, odkud pochází okolo sedmdesáti procent produkce francouzských vín leží pouze několik kilometrů od známé písčité pláže Narbonne-Plage.
Fontfroide Abbey je cisterciácké opatství původně založené jako benediktinské v jedenáctém století. Architektura klášterního komplexu i po mnoha rekonstrukcích nese vzhled i duši původních staveb.
Jakmile vás pohltí vstupní brána, otevře se před Vámi dlouhý obdélník nádvoří, velká terasa italské zahrady a středověké stavby sloužící nejen k duchovním účelům, ale i běžnému dennímu životu mnichů. Velké měřítko budov, sálů i jednotlivých detailů je opravdu velkorysé. Žebrové klenby nad hlavami uzavírají kamenné prostory a oddělují od stále se modrajícího nebe. Obnova kláštera započatá již na počátku dvacátého století ve větší či menší míře pokračuje dodnes především díky nespočetnému množství místností, bran z kovaného železa či kamenných skrovných detailů ve zdech. Vinice v okolí již od počátku sloužily pro potřeby kláštera, výrobu vína, které reprezentovalo i na královském dvoře. V jednom ze sálů se konají i koncerty s kapacitou do sedmi set posluchačů. Perfektní akustika a neodolatelná atmosféra sem lákají již desetiletí.
Klášter se pyšní i typickým rajským dvorem. V tomto případě krásně udržovaným, čistým a přehledným. Tak jak je tomu u cisterciáků zvykem. Návštěvník zde může cítit vůni růží, levandule i rozmarýnu. Typických symbolických rostlin křesťanství.
Po stopách křesťanů středověku se posouváme k vyhlášené katedrále. La cathédrale Saint-Just-et-Saint-Pasteurje považována za nejprestižnější památku města. Jedná se o gotickou stavbu ze čtrnáctého století, která je svou nedokončeností jaksi jedinečná (toto vyplývá z původních nákresů architekta, i přesto však stavba neúplně nepůsobí). Pyšní se i titulem třetí nejvyšší lodi ve Francii. Svým měřítkem však do malého městečka jaksi nezapadá. Stojí zde jako vetřelec z bohaté Paříže, který se zde zastavil na kávu před dlouhou cestou. Disharmonie s ostatními domy je potlačena těsnou výstavbou, takže tento pocit není až tak nápadný. Jeden z nejambicióznějších projektů post-středověké Francie stojí a uchvacuje dodnes. Před touto stavbou se nachází i kus odkryté původní římské cesty. Na malém náměstíčku stojí i Palác, v němž se v současnosti konají výstavy a jeho součástí je i stálá expozice o historii města.

Narbonne se svými mosty, kavárnami na nábřeží, krásně zpracovaným břehem řeky i starodávnými kamennými domy hostí mnoho festivalů a koncertních turné. Za mé návštěvy se zde konal taneční festival přímo na nábřeží, bez vstupného, bez přehnané organizace. Pouze se tančilo a obdivovalo. Rytmická divoká salsa byla vystřídána umírněným valčíkem, regionální tance rozproudily obyvatele a přiměly je k zapojení.

Městečko možná nedosahuje obřích rozměrů, ale architektonické dědictví a umění zdejších jej posouvají na zcela jinou úroveň. Velké množství sakrálních staveb, jež jsou hojně využívány Vás zve k návštěvě za horkých a prosluněných dní.
Přidat komentář