Hlavní město Maďarska, Budapešť, je z České republiky co by kamenem dohodil. Nejpohodlněji se sem dostanete autobusem, který vyjíždí mnohokrát denně z Prahy a dále pak pokračuje přes Brno a Bratislavu až do Budapešti, kde vás vysadí na hlavním nádraží po 7,5 hodinách celkem pohodlné jízdy.
Hned při příjezdu může nastat nemalý problém kvůli jazykové bariéře. Maďarština je blázinec, ve kterém se vůbec nechytám a jak to tak v postkomunistických zemích bývá, angličtinou se zde domluvíte jen občas, převážně s mladší generací, která ovšem příliš nezná své město, takže vám moc nepomůže. V Maďarsku se ještě stále platí forinty, které si můžete v Budapešti vyměnit kdekoli i za české koruny. Nečekejte ovšem příliš výhodný kurz. Daleko lepší je si forinty vyměnit již v České republice. Ceny jsou tu na přepočet podobné jako u nás. Jedna CZK je přibližně 9 forintů. Na ukázku za jednu cestu metrem (které je zde opravdu velmi pomalé) zaplatíte 350 forintů.
Budapešť je u českých i slovenských turistů oblíbenou destinací hlavně před Vánocemi, kdy se zde na každém větším prostranství konají tradiční vánoční trhy. Vůně svařeného vína, punče, koření, cukrovinek ale i domácích mýdel a voňavých ozdob provoní celé historické centrum města, ve kterém je pak radost se jen tak toulat.
Budapešť je na první pohled velmi podobná Praze. Nakonec jedna z jejích přezdívek je i „Srdce Evropy“, kterou máme v Čechách spojenou právě z naším hlavním městem. Město je rozděleno řekou na dvě části – Buda a Pest, přičemž první část je výrazně kopcovitá, na jejímž horizontu dominuje budapešťský zámek. V současné době zde sídlí sbírky Národní galerie. Kromě trvalé výstavy můžete zhlédnout i několik krátkodobých výstav, mezi kterými právě nyní dominuje překrásná výstava Marca Chagalla. Druhá strana – Pest je spíše rovinatá oblast, na které se nachází centrum města s židovskou čtvrtí a několika významnými budovami, jako například obrovská stavba baziliky, židovské mešity nebo slavná budova parlamentu, která je zvláště během večerních hodin překrásně nasvícena.
Nedaleko parlamentu se na nábřeží nachází i památník židovským obětem II. světové války. Ze železa odlité různé tvary bot mají připomínat maďarské židy, kteří byli během tohoto období deportováni do koncentračních táborů a poté systematicky vyhlazeni.
Další z přezdívek města se odkazuje na tradiční podobu města spojenou s lázeňstvím. Přezdívka zní Budapešť „Hlavní město lázní“. Kdysi populární a slavné lázně, do kterých jezdili na rekreaci bohatí lidé z Ruska i Německa se mohou dnes jevit poměrně zašle a špinavě. My jsme vyzkoušeli lázně Király (Královské lázně) postavené již v roce 1565. Jejich návštěvu rozhodně doporučuji, zvlášť, pokud strávíte celý den chůzí po městě nebo nad hrnkem dobrého svařeného vína. Užívat si budou všichni nadšenci, co mají rádi vířivku, sauny, páry, teplé bazénky a obecně relaxaci tohoto typu. Typ na závěr: Určitě si s sebou přibalte i žabky, nebo koupací boty, ve kterých se budete po areálu pohybovat. Na boso to není příliš příjemné.
Návštěva Budapešti vás nepřijde příliš draho. Přímo v centru se například nachází hostel All Central Hostel, kde se můžete vyspat už od 6 euro na noc. Prodloužený víkend plný kultury, lázní a relaxace může být tím správným dárkem nejen pod vánoční stromeček.
Přidat komentář