Skara Brae, Stones of Stenness a Ring of Brodgar.
První obyvatelé Orknejích se údajně na ostrovech objevili již okolo roku 4000 př. n. l. Sice nechápu, jak na toto datum mohl někdo přijít, ale budiž. Pravdou je, že místní ostrovy jsou přímo posety prehistorickými památkami, mezi které patří pohřební komory, kamenné kruhy, vesnice a různé pozůstatky náboženských a ceremoniálních postupů z doby dávno před naším letopočtem. Návštěvníci, kteří milují mystická místa, budou z místních turistických atrakcí (tak jako já) nadšeni.
Severovýchodně od rybářského městečka Stromness existuje opravdu zajímavé místo. Na ploše několika málo kilometrů se zde nachází mnoho jako by ledabyle v krajině stojících kamenů, dva kamenné kruhy a jedna neolitická hrobka. Místní hrobkou Maes Howe prý jednou v roce rozzáří paprsek slunečního světla prostupující přímo skrz malou díru v její stěně. Nikdo neví, jak to tehdejší obyvatelé mohli vypočítat, ale paprsek světla se objeví vždy na pár minut během letní rovnodennosti, tedy na 21.6. Možná jde jen o náhodu. Jenže proč by někdo jen tak pro nic za nic vynakládal obrovské úsilí na mnoha kilometrovou dopravu kolosálních kamenných kvádrů právě na toto místo?!
Jednu z nejpůsobivějších neolitických hrobek v Evropě můžete navštívit po zakoupení lístku s časem prohlídky s průvodcem. Maes Howe doplňuje mezi jezery Stenness a Harray stojící kamenný kruh Stones of Stenness. Jedná se o původně 12 kamenných desek, ze kterých se do dnešních dní dochovaly pouze 4. Můžeme „děkovat“ místnímu farmáři, který úmyslně zbytek desek z kruhu zlikvidoval náložemi dynamitu. Údajně mu vadilo, že mu na jeho pozemek proudí davy turistů…
Nejvyšší deska z dochovaných kamenů měří téměř 5 metrů! V nepoměru k této obrovské výšce je tloušťka jednotlivých kamenů, která mnohdy nepřesahuje několik málo centimetrů! Uprostřed 4 desek se pak nachází další kameny, které mezi sebou zaujímaly tvar stolu. Nyní je kamenná deska ze „stolu“ rozlomená.
Další z místních kamenných kruhů se nachází pouze jeden kilometr od Stones of Stenness. Ring of Brodgar, kruh z původně 60 postavených kamenů je o mnoho větší než ten předchozí. Do dnešních dní se sice zachovalo pouze 27 kamenů, ale i tak si návštěvník může udělat určitou představu o velikosti této neolitické památky. Některé z kamenů jsou po zásahu blesku rozlomeny a povalují se okolo vnitřního kruhu. Z toho vnějšího zbývá už jen příkop.
Asi nejznámější místo s neolitickými pozůstatky se nachází severně od Stromness. Jedná se o 5 tisíc let starou vesnici u zálivu Bay of Skaill – Skara Brae. Místo, které je starší než pyramidy v Egyptě, bylo objeveno po obrovské větrné bouři v roce 1850. To, co bylo po tisíciletí výborně konzervováno pískem, bylo během jednoho dne odváto mohutnou silou větru.
Vesnice, která pochází z období 3000 př. n. l. je tvořená jednotlivými až neuvěřitelně luxusně vybavenými domy. Prostorný obývací pokoj, kredenc, vestavěná skříň, postel a poličky, všechno vytvořeno z tenkých kamenných desek. Během prohlídky (duben až září, denně 9:30-16:30, neděle 14:00 až 16:30, vstup 6,5 liber) výborně zachovaných domů vás až zaskočí, když si uvědomíte, že stejný systém funguje v domácnostech i ve 21. století.
Nedaleko pozůstatků malé rybářsko-zemědělské vesničky stojí obrovský venkovský dům – Skaill House, do kterého se dostanete v rámci vstupenky do Skara Brae. Posledním obyvatelem domu byla Kathleen Scrath, která zemřela v roce 1991. Předešlých 20 let svého života strávila zavřená ve svém pokoji, který je zachován (trochu děsivě) v nezměněné podobě až do dnešních dní. Během návštěvy vás mile potěší česky pasný průvodce, který vám zapůjčí u vchodu do budovy.
Přidat komentář