• Menu
  • Menu

O Olomouckém kraji

Olomoucký kraj – se nachází ve střední a severozápadní části Moravy.

Nejvyšším bodem je Praděd (1494 m), o který se Olomoucký kraj dělí s Moravskoslezským krajem. Jsou tu ale také Oderské vrchy, Českomoravská vrchovina a Jeseníky, tady vede stará hranice mezi Moravou a Slezskem. V Nízkých Jeseníkách a Odérských vrších nalezneme husté lesy a meandrující potoky.

V Olomouckém kraji najdeme také řeku Moravu, která se na rakousko-slovenské hranici vlévá do Dunaje, jenž odvádí své vody do Černého moře.

V kraji  také nalezneme nejhlubší propast v Česku, Hranickou propast (-289,5m), která je současně nejhlubší propastí v celé Evropě.

Určitě stojí za zmínku i návštěvu mnoho dalších  turistických zajímavostí, například hrad Bouzov, Hanácký skanzen Příkazy, hrad Helfštýn, Tovačovský zámek, výroba plísňových sýrů Niva a Muzeum výroby Olomouckých tvarůžků.

Tento kraj se také činí mnoha zajímavými přírodními oblastmi, jako je Litovské Pomoraví, Velký Kosíř a přírodní park Sovinecko.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *