• Menu
  • Menu

Francisco Brennand – BRAZÍLIE 6

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Francisco Brennand – BRAZÍLIE 6

Brazilský sochař Francisco Brennand

 Když jsem připravovala cestu do Brazílie a hledala jsem, co je zajímavého v Recife,  narazila jsem na jméno rodiny Brennand. Ráno jsem zašla za recepční, aby nám poradila. V průvodci jsem našla dost zmatené informace a nevěděla jsem,  jak rozvrhnout den a návštěvní hodiny dvou zajímavých míst. Recepční opět skvěle poradila, že Oficina de Cerâmica Francisco Brennand je otevřena dopoledne a  Instituto Ricardo Brennand odpoledne.

bílý skot nelore
bílý skot nelore

Oficina de Cerâmica Francisco Brennand

Dostat se do  Oficina de Cerâmica Francisco Brennand, bylo trochu náročnější. Nejdříve jsme jeli busem č. 40 směrem na CDU/Caxangá a na stejně zvanou  Av. Caxangá/ vystoupit. Odtud pořád rovně po směru jízdy asi 4 km, přešli jsme most a motali se uličkami až ke vstupu do areálu. Areál začíná starým pobřežním pralesem Mata Atlantica, což je snad poslední původní les, který se dochoval ve stejné podobě, s kterou se portugalští kolonizátoři setkali před více než 500 lety. Přesto, že jdeme pralesem další 3-4 kilometry, je vedro a musíme si občas sednout, napít se a odpočinout. Cestou potkáváme krásný bílý skot nelore s hrbem jako velbloud. Platíme vstup 15 BRL na osobu. Otevírací doba je od pondělí do čtvrtka od 8 do 17 a v pátek od 8 do 16 hodin. Adresa: Propriedade Santos Cosme e Damião, S/N – Várzea, Recife – PE, 50740-970, Brazílie

Oficina Brennand
Oficina Brennand

 Svět keramiky

Ocitnuli jsme se surrealistickém světě keramiky a obrazů od umělce a vizionáře jménem Francisco Brennand. Přeměnil továrnu na keramické dlaždice v muzeum ve volné přírodě. Celá oblast má 15.000m2 a výstavní prostor zobrazuje stovky soch  vystavených v halách a velkou zahradou s háji a jezery. K dispozici jsou obrazy, dlaždice, keramika a sochy. Některé sochy jsou jako totemy, jiné představují nejděsivější stvůry, monstra, deformované bytosti, nebo odhalují lidský a tragický charakter. Další sochy jsou spojeny s rituály plodnosti a zaniklými kulturami se silně sexuálním motivem.

Zahrada od Burleho Marxe

Areál je obklopen zahradou navrženou od architekta Burleho Marxe. Umělcova díla se rozšířila po celé Brazílii i ve světě. Brennandova keramika je v Recife často na veřejných místech, jako jsou mezinárodní letiště Guararapes v Recife, nebo v parku soch v sousedství Starého Recife a samozřejmě Torre de Cristal o které jsem se již zmiňovala.

Oficina Brennand
Oficina Brennand

Glazury a keramika

Brennandova rodina se přestěhovala z Manchesteru v Anglii do Brazílii v roce 1820. Brennandovi si později zakládají keramickou továrnu v místech, kde byl původně starý mlýn Saint John.   Celým jménem Francisco de Paula Coimbra de Almeida Brennand se narodil v Recife 11. června 1927. Na střední škole se Francisco Brennand věnuje hlavně olejomalbě, ale po jeho návštěvě Francie a seznámení se s pracemi Picassa, Chagalla, Matisse, Legera, Gauguina a Joana Miróa se věnuje převážně keramice. Po svém prvním období v Evropě (1948-1951) se Brennand vrací do Brazílie. Avšak v roce 1952  se rozhodne k prohloubení svých znalostí technické keramiky a začíná stáž v továrně majoliky ve městě Deruta v provincii Perugia v Itálii. V této fázi získává Brennand své zkušenosti s používáním glazur a vypalování keramiky při různých teplotách.

Při prohlídce nás zastihl silný déšť a na hodinu jsme se museli schovat ve výstavní otevřené a prostorné hale, kde hrála hudba jako v kostele. U východu, kde je moc pěkná kavárna a tady si dáváme zmrzlinu a kávu. Budíme taxikáře, spícího na lavičce a jedeme do 20 kilometrů vzdáleného Instituto Ricardo Brennand.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *