• Menu
  • Menu

Instituto Ricardo Brennand – BRAZÍLIE 7

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Instituto Ricardo Brennand – BRAZÍLIE 7

Muž se železnou maskou

Přijíždíme taxíkem z Oficina Ceramica Francisco Brennand do Instituto Ricardo Brennand (Rua Mário Campelo, 700 – Várzea, Recife), který založil Ricardo Brennand Coimbra de Almeida. Oba dva vyjímeční muži pocházejí ze stejné rodiny, jsou bratranci. Vystoupíme z auta a vláčkem přes park dojedeme k hlavnímu vstupu. Vláček se točí každou chvilku a je zdarma. Za vstupné do institutu platíme 15 BRL.

Institut leží v zámeckém parku a je zde několik budov v tudorovském stylu – „Castelo de São João“. Rozloha areálu je má 77.000 m2. Budovy v podobě hradů jsou ze současnosti, ale zdobené některými původními detaily, jako jsou padací most, erby nad vchody, středověké oltáře a krby.

bBrennadové
bratři Brennadové

Ricardo Brennand

Po mnoho let se Ricardo Brennand věnoval podnikání. Rodinná firma vlastnila továrny na výrobu skla, oceli, cementu, porcelánu a cukru. Podnikatel v roce 1999 prodává své podniky a zakládá Ricardo Brennand institut, jež zahrnuje historické a umělecké předměty z Evropy od středověku do současnosti. Hlavní zaměření sbírek je ovšem na koloniální a holandské období v Pernambuco v Brazílií. V hlavním sále stojí 27 rytířů, někteří sedí na koni a jsou v plné zbroji. K zhlédnutí je asi 3000 kusů historických zraní z celého světa, všech typů a velikostí původem z Anglie, Francie, Itálie, Německa, Španělska, Švédska, Turecka, Indie a Japonska.

Instituto Ricardo Brennand
Instituto Ricardo Brennand

David od Michelangela

Velkolepý hradní komplex v kombinaci s muzeum, připomíná evropská aristokratická sídla. Již dlouhá cesta lemovaná palmami, která vede až k hradu, je nádherná. Jezero s altánkem, zelenými stromy a můstkem hned u vchodu do hradu je jako romantický obraz. Po trávnících jsou rozesety bílé sochy z alabastru, kterým vévodí David od Michelangela. Jedná se o jedenu z pěti replik sochy Davida, které jsou vyrobené ze stejného mramoru a lomu z Pietrasanta v Itálii. Socha má své privilegované místo v zahradách a je obklopena lavičkami.

Před vchodem do hradu je socha Lady a Horse od kolumbijského sochaře jménem Fernando Botero s podobně provedenými sochami nosorožce, ptáka a kočky od Gaucho Sonia Ebling. Nedá se samozřejmě vyjmenovat takto rozsáhlá sbírka. Nádherné jsou gobelíny ze 17. století původem z Francie, zhotovené podle předlohy malíře Alberta Eckhouta, hranaté mince z holandské éry, nábytek, cestovní bar, obrazy, například William Adolphe Bouguereau – Po koupeli (1894), historické mapy.

Instituto Ricardo Brennand
Instituto Ricardo Brennand

Nicolas Fouquet

Jedna celá místnost je věnována voskovým figurínám, zpodobňující rozsudek nad Nicolasem Fouquetem, francouzským ministrem a vrchním intendantem financí. Za vlády Ludvíka XIV. byl na králův rozkaz zatčen poté, co ztratil pro svou extravaganci královu přízeň. Nicolas Fouquet, markýz de Belle-Île, vikomt de Vaux Melun, dle spekulací byl tzv. „Muž se železnou maskou“. Proces se vlekl po dobu tří let. Fouquet byl odsouzen k trestu vyhoštění z Francie a konfiskaci veškerého jeho osobní majetek. Byl uvězněn v zámku Pignerol, kde zemřel 23. března 1680.

V muzeích a parku jsme byli až do večera. Vracíme se zpět do pousady a balíme věci na zítřejší odlet do Salvadoru de Bahia. S paní recepční jsme se domluvili, že nám připraví snídani a nechá nám ji v lednici. Objednali jsme si taxi na letiště na 5 ráno, naposledy se vykoupeme v bazénu a rychle spát.

institut
institut

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *